Jump to content

Chałek

Użytkownik
  • Posts

    39
  • Joined

  • Last visited

Informacje o profilu

  • Województwo
    małopolskie

Chałek's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputation

  1. Nie no nie tyle odpowiedzi na raz, bo nie ogarniam. Niezwykle prężne to forum. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nikt z Was nie kosi kukurydzy na ziarno adaptowanym kombajnem zbożowym. Dobra, trudno. Jednak gdyby ktoś potrzebował porady, albo opinii (jak ja kiedyś) to niech napiszę, zawsze odpowiem.
  2. Tak jak pisałem. Ja jestem zadowolony, bo ładnie się nim robi. Ale może są lepsze. Nie wiem, bo nie mam porównania z innymi. Sąsiad pożyczał go do wysłużonej już osiemdziesiątki i szło mu bardzo ładnie, więc pług idzie lekko.
  3. Robię takim pługiem u siebie. Należy do brata i o cenę muszę dopytać, kupował nówkę jakieś 3 lata temu. Zabezpieczenia są śrubowe. Ciągnik NH 80 radzi sobie z pługiem nawet pod górkę w glebie 1 / 2 kl. Muszę tylko mu dociążyć wtedy przód, bo czasem ślizga. Bardzo ładnie kryje nawet wysokie poplony i nie obciąża zbytnio ciągnika. Nie mam jednak porównania z innymi pługami, bo mam tylko ten i i polskie 2 i 3 skibowe, więc to inna kategoria. Ale jestem zadowolony i polecam. P.S. dwa pierwsze zdjęcia w poście 1 przedstawiają ten sam model z zabezpieczeniami śrubowymi (jest to to samo zdjęcie). Dopiero zdjęcie nr. 3 to hydraulika.
  4. Mam jeszcze kolejne pytanie o różnicę pomiędzy Z056 (Super) i Z058 (Rekord), a konkretnie w mocowaniu hedera i samym hederze. Ich wielkość jest taka sama (420 cm.), ale czy różnią się sposobem mocowania do kombajnu, szerokość gardzieli, klepiska, młocarni?
  5. Odświeżę temat, bo żniwa kukurydziane się zbliżają. Czy wspomniany przeze mnie bizon Z056 da radę z przystawką 5 rzędową z docinaczami. Dodam, że kukurydzę mam doborową. Po przynajmniej dwie kolby na krzaku, a jej wysokość będzie powyżej pomostu kobajnisty. Fabrycznie kombajn przewidziany jest na 4 rzędy, ale wiem, że wtedy jeździ się na dwójce (takie są opisy na forum). Jakby przystawka była szersza to można by jeździć wolniej. Co o tym sądzicie, bo dalej szukam, a czasami trafiają się fajne przystawki 5 rzędowe.
  6. Bizonem: 250 zł/h bez sieczkarni, 300 zł z sieczkarnią. Mało kto u nas liczy sobie za hektar. Kombajnów jest dużo w okolicy i konkurencja duża.
  7. Nikt Ci nie każe takiego kursu robić. Fakt jest taki, że wyrobienie takiego zaświadczenia na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. To, że nie jest ono wymagane to już doszliśmy w 4 poście. Życzę owocnych żniw.
  8. Źle się wyraziłem, albo zostałem źle zrozumiany. Żeby jechać kombajnem po drodze trzeba spełniać warunki przepisów prawa drogowego i nic poza tym. Kurs kombajnisty nie jest tu wymagany. Chodzi mi o to, że w momencie jeśli dojdzie do jakiegoś mało miłego zdarzenia to rozliczą Cię z każdego świstka. To tak jak z oponami zimowymi w samochodzie. Nie ma obowiązku prawnego ich używania w zimie, ale jak spowodujesz wypadek to ubezpieczyciel Cię obciąży kosztami i nie wypłaci odszkodowania. Jadąc kombajnem po drodze też jesteś jego operatorem i niejako dobrze jest jeśli takie uprawnienia masz. Taki kurs ważny jest bezterminowo i warto go zrobić. Pamiętam, że na kursie na którym ja byłem jakiś czas temu facet dość rzeczowo opowiadał o przepisach ruchu drogowego i których jako kierowca kilku kategorii nie znałem, a dotyczyły prowadzenia kombajnu po drogach publicznych. Podsumowując: po drogach publicznych - prawo jazdy, w polu u sąsiada - uprawnienia po kursie kombajnisty, w polu u siebie - jesteś u siebie Jeszcze jest inna sprawa wynikająca z samych przepisów ruchu drogowego. Większość kombajnów jest za szeroka (nawet po zdjęciu hedera) na wyjechanie na drogę. W takim wypadku (szerokość powyżej 250 cm) powinny jechać na kogutach i (szerokość powyżej 300cm) z pilotem. O ile jeszcze koguty można zamontować, to jeszcze nie widziałem pilotowanego kombajnu.
  9. Kombajn nie ma dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, wiec nie robi się przeglądów (na stacji) i nie rejestruje go. Należy jednak wykupić OC dla własnego bezpieczeństwa, bo jednak jeździ się tym po drogach. Uprawnienia do kierowania nabywa się mając kategorię B i po odbyciu kursu kombajnisty. Dopiero te dwa dokumenty uprawniają do poruszania się po drogach publicznych. Teoretycznie po zakupie (jeśli kupujesz na umowę kupna - sprzedaży) powinieneś zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym i zapłacić podatek od czynności cywilno prawnych (druk PCC3) tak jak przy kupnie samochodu, ale ponieważ nigdzie się tego nie rejestruje to nikt tego nie robi. Chyba że złośliwy sąsiad Cię pod......li .
  10. Z podajnikami masz rację, to że nowe nie znaczy, że dobre, ale to że czasami leci ziarno dobre, a czasami przetrącone raczej nie przemawia za tym żeby wina leżała po ich stronie. Podsiewacz jest zawalony ziemią na tyle, że rowki nie są szczególne widoczne. Muszę go zdjąć i wyczyścić, albo wymienić. Klepisko jest równe, a szczelina na pewno prawidłowa. Nawet jak powiększę szczelinę tak, że niedomłaca wszystkiego to i tak ziarno leci przetrącone, więc wina leży za klepiskiem.
  11. Na takie testy przyjdzie czas dopiero w żniwa, ale dzięki, bo to już jakiś pomysł. Podajniki mam nowe, więc wina nie leży po ich stronie. Mam bardzo zabrudzony przylepioną ziemią podsiewacz, ale nie wiem, czy to może mieć wpływ na przetrącanie ziarna. Tak, czy tak muszę go wyczyścić, albo wymienić. Więc zobaczę czy coś się poprawi.
  12. Szanowni Koledzy. Jeśli byłaby to kwestia ustawienia klepiska, to nie zawracałbym głowy na forum, bo każdy kto ma kombajn akurat wie (albo przynajmniej powinien) jak należy klepisko ustawić, jest to jedna z podstawowych rzeczy. W dodatku napisałem, ze szczelina klepiska jest prawidłowa. Przyczyna leży gdzie indziej, tylko nie wiem gdzie i dlatego proszę o pomoc. Akurat to jest cenna rada, ale na zarobek to jedziesz kiedy klient chce.
  13. Mam problem, bo mój bizon przetrąca ziarno. Zauważyłem to głównie na pszenicy, choć inne zboża też, ale mniej. Problemu by nie było gdybym znał przyczynę, a ta jest dla mnie zagadką. Cepy są nowe, klepisko równe, szczelina prawidłowa. Podajniki: ziarnowy i kłosowy wymienione na nowe, a jednak problem jest dalej. Co jeszcze mogę zrobić, żeby problem znikł. Ogólnie kombajn jest w dobrym stanie. Zazwyczaj przetrąca jak ma mniej do roboty: na uwrociach i jak jadę wolniej. Jak jest pełna kosa i ziarna jest dużo to idzie dobrze.
  14. Z tym kiprem do tyłu to się zastanów, bo jak Ci się zawiesi np. ziemia przy podniesionym kiprze to 330 pójdzie w górę. Widziałem już takie przypadki. Jest to do rozwiązania wystarczy to przewidzieć przy konstrukcji przyczepy.
  15. Cyklop z tego co pamiętam ma większy zasięg ramienia, ale trol sięga głębiej. U mnie sąsiad ma trola i zapina go do ruskiego - dobrze sobie radzi, ale na raz rozrzutnika nie załaduje i musi go przestawiać bo nie sięgnie jednocześnie ramieniem do kupy gnoju i każdego kąta rozrzutnika bez ruszania z miejsca, a ma taki dość krótki. Natomiast kopał nim kopce, a nawet piwnicę pod budynek (głęboką) i szło pięknie.
×
×
  • Create New...