Jump to content

Asia

Użytkownik
  • Posts

    29
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Asia

  1. a dlaczego mam sie obrazić? Chodziło mi o to jakie kryteria są własnie wymagane żeby mieć gospodarstwo ROLNE!
  2. Rolnikowi przysługuje Jednolita Płatność Obszarowa na grunty rolne będące w jego posiadaniu w dniu 31 maja danego roku, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego i kwalifikujące się do objęcia tą płatnością, jeżeli: w tym dniu posiada działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha - minimalna powierzchnia pojedynczej działki rolnej w ramach złożonego wniosku wynosi 0,1 ha powierzchni gruntów wykorzystywanych rolniczo; wszystkie grunty rolne są utrzymywane w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (zgodnie z normami) przez rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności; spełnia pozostałe wymogi wzajemnej zgodności; został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. W przypadku, gdy działka rolna stanowi przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności obszarowe przysługują posiadaczowi zależnemu. Posiadaczem samoistnym, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest ten, który włada rzeczą jak właściciel, ale niekoniecznie musi nim być. Natomiast posiadacz zależny włada rzeczą tak jak wykonujący inne prawo niż własność np. prawo dzierżawy, użytkowania czy najmu. Termin posiadanie, w przypadku ubiegania się o płatności bezpośrednie, winien być zatem odczytywany na podstawie przepisów regulujących przyznawanie tych płatności, tj. przepisów ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ewidencja gospodarstw rolnych zawiera: 1) numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12; 2) numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli numer taki został nadany; 3) dane dotyczące powierzchni gospodarstwa rolnego, z podaniem identyfikatorów oraz powierzchni wchodzących w jego skład działek ewidencyjnych, na których są położone działki rolne; 4) dane umożliwiające identyfikację działek rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, dotyczące w szczególności: a) powierzchni działek rolnych wykazanej w hektarach, z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku, lokalizacji działek rolnych, z podaniem numerów działek ewidencyjnych, na których są one położone, c) sposobu wykorzystywania działek rolnych. Taka myśl na wieczór:)
  3. ARNIAKA nie ma racji. Najpierw trzeba mieć 1ha ziemi (resztę pola można dzierżawić), wystąpić do ARIMR o nadanie numeru gospodarstwa (jeśli nie ma się na siebie min 1ha ziemii nie dostaje się numeru) i DOPIERO wtedy można składać wniosek o dopłaty. Wiem, że tak jest bo własnie "wprowadzam" 4 nowych gospodarzy w świat ARIMR. Na dane pole może być złożony tylko jeden wniosek, dlatego NALEŻY porozumieć się z dzierżawcą lub właścicielem, kto składa papiery. W przeciwnym razie będą wzywani wnioskodawcy w celu wyjaśnienia. A w sumie płatność na dane pole przepadnie na min 2 lata. Także radze się dogadywać a nie jak ekojaja proponuje knuć coś za plecami właściciela.
  4. a koniczynę siejesz na zielonkę czy jako wsiewkę??
  5. Gdyby ktoś miał na sprzedaż słomę to chętnie pomogę znaleźć nabywce:)
  6. Modernizacja chyba do 27 marca. Ale chyba:D
  7. W każdym PORZĄDNYM SKUPIE jest przed elewatorem lub magazynem płaskim wialnia(czyszczalnia wstępna) oraz suszarnia. Na podstawie badania wilgotności i zanieczyszczenia kupujący decyduje o tym czy trzeba odwiać zanieczyszczenie i dosuszyć. Zboże zanieczyszczone oraz o wilgotności powyżej 14% nie ważne czy na elewatorze czy na magazynie płaskim to "tykająca bomba".
  8. Ważne jest kiedy sieje się nawóz. po 1 nie na śnieg czy na kałuże po 2 nie na zamarznięta glebę po 3 odpowiednia dawka. O ostatnim napisał już Grześ, ale o dwóch następnych nikt nie pamięta. A przecież azot, który chcemy dostarczyć do rośliny jest najłatwiej wypłukiwanym pierwiastkiem z gleby. Najtrudniej go związać w związki z innymi pierwiastkami.
  9. Ja sadze na ogrodzie już od ładnych paru lat. Mój nowy sąsiad zawiadomił policję że uprawiam konopie... Został wyśmiany:D Z jednego krzaka jak dobrze sie postarasz to masz maks 1,2 kg bulw. Tak czy siak osobiście bardzo polecam:)
  10. Ja mam zdanie takie że najlepsze są wagosuszarki i zdani anie zmienie:)
  11. Podkreślę, że karagen jest silnym mutagenem. A w połączeniu z aspartanem jest wręcz trucizną. Gdzie tych substancji szukać? Np w gumach do żucia.... smacznego!
  12. Co to za toksyna i jak działa na organizm człowieka? Bo z tego co wiem to nie ma znaczenia żadnego:P A alergia to reakcja organizmu na drobnoustoje i drobinki. Specjalisci od alergii alarmują że uwaga przesadna higiena kobiet w ciąży i malych dzieci powoduje ok 70% alergii. Organizm się odzwyczaja od niektórych substancji, a potem jak na nie natrafi to zwyczajnie sie broni. Ot cala historia z alergiami:)
  13. Nie mam zdania czy tak czy nie dla GMO. A Wasze argumenty wcale mnie nie przekonują. Tak jak ktoś wcześniej napisał GMO polega na wszczepieniu konkretnego genu w nić DNA rośliny. A gen jest białkiem czyli zmodyfikowanym azotem z domieszką różnych pierwiastków. Z tego co mi wiadomo to białka są rozkładane w naszej jamie ustnej do prostszych białek. Więc nie chce mi się wierzyć, że po zjedzeniu np. chleba z pszenicy modyfikowanej nagle wystąpią u mnie jakieś anomalie genowe. Grześ napisał że plon ich obniża się o 5-20% no zgoda, ale też tak się dzieje ze zwykłym materiałem siewnym. W pierwszym wysiewie otrzymujecie plon, który z każdym rokiem obniża swoją jakość i wysokość o ok 3-6%. W końcu po 4-5 latach siewu żadna odmiana nie zachowuje swojej odrębności odmianowej . Prosty przykład wyślijcie sobie pszenice po 4-5 odsiewie do laboratorium elektroforetycznego. Specjalista powie że na 60% jest pewny że to ta odmiana. A zazwyczaj poda 3 odmiany o podobnej mapie molekularnej. Podoba mi się to, że chemii będzie mniej stosowane. Ludzie trochę zapomnieli, że to właśnie dzięki genetyce mamy np. dalej ziemniaki. Rak ziemniaka został przez to w 98% wyeliminowany. Z drugiej strony faktem jest to, że GMO w "naturalny" sposób jest silniejsze niż standardowe odmiany. Przeraża mnie np. gberanie w genach odpowiedzialnych za trwałość i żywotność. Tj. odporność na glifosaty. Może być tak przypadkiem, że jeśli zasiejemy taką odporną odmianę i nie uda nam się jej zwalczyć mechanicznie to wpadniemy w monokulture odmianową... a to prosty przykład do katastrofy na polu. Dziwne jest dla mnie też to, że w GMO stawia się w większości na możliwości wydajnościowe a nie na jakościowe. Koncerny swoją propagandę sieją a ludzie to łykają - każdy chce zarobić.
  14. Wypełniam usługowo dokumentację rolniczą tj dopłaty, ewidencję, karty pól. kontakt doradztwo.rolnicze@interia.pl
  15. chwasty i szkodniki można zwalczac chemicznie zgoda. A co z grzybami?? tego nie da sie wyrwać ani złapać. A mykotosyny wytwarzane przez grzyby chorobotwórcze sa min 10 razy gorsze niż środki ochrony roslin, które przeciw nim stosujemy. O tym już nikt nie pamięta:) Pozdrawiam
  16. Czosnek nie może być spożywczy czyli taki co go kupujemy w sklepach czy warzywniakach w celu jego zjedzenia. Najlepiej jak pójdziesz do nasiennego sklepu i zapytasz o czosnek zimowy do rozsady. taki na pewno Ci urośnie. Osobiście polecam czosnek jary. Jest o wiele bardziej intensywny w smaku i mniej wymagający w uprawie. Lecz teraz go raczej nikt nie ma w ofercie no i cena zakupu jest wysoka (ok 30zł/kg).
  17. zależy jaki masz czosnek. Bo te które kupujemy w sklepie nie wyrosną Ci w ząbki. Są one traktowane środkami "antykiełkującymi" (auksyny) które hamują rozwój generatywny.
  18. Ja prowadzę wersję elektroniczną tego CUDA:) o wiele prościej sie prowadzi niz wersję pisaną.
  19. Tak wszyscy rolnicy mają obowiązek prowadzenia EWIDENCJI ZABIEGÓW ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN:) Każda uprawa czytaj pole musi mieć oddzielną kartę prowadzenia ewidencji. Prowadzę gospodarstwo ponad 1100ha prowadzę 63 karty ewidencji. Więc jest co robić Jeśli macie problem z czymkolwiek to piszcie na prywatę
  20. hmmm kapusta no ok ale musisz pole ogrodzić, nawozić i opryskać no i nawadniać. Pozatym cały czas kapuchy siać nie możesz bo kiła Ci sie zalęgnie:/
  21. może jakieś drzewa i krzewy, miskantusa na cele opałowe:) to ostatnie ponoć bardzo opłacalne ale trzeba nawadniać
  22. nie polecam suszarni opalanych olejem grzewczym oraz gazem. Najtansze sa na ekogroszeki opalane słomą. A co do mechaniki lepiej zainwestować w suszarnie kubelkową bo nie rozdrabnia ziarna tak jak żmijki.
  23. gdzieś Ty ją wykopał??
  24. Czekaj do wiosny. rośliny sa już w stanie hibernacji i nic im już nie pomoze:)
  25. a jaka to uczelnia?
×
×
  • Create New...