Jump to content

karolinakaczala17

Użytkownik
  • Posts

    15
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by karolinakaczala17

  1. Pewnie masz racje, ale orientujesz się może jak ze zbiorem topinamburu? Jakas maszyna jest do przetworzenia go na brykiet lub pelet?
  2. Zależy o jakiej porze też będziesz wychowywać cielęta na dworze, jak jakiś siarczysty mróz i śnieg to raczej chyba wątpie żeby Ci się odchowały, szybciej zamarzną jak tak sszybko zostaną odstawione od matki
  3. Właśnie wiem, że dziki niszcza plantacje topinmburu, myślałam o założeniu pastucha przeciw dzikom jak już posadze to szkoda żeby dzikie zwierza mi to zniszczyły. Co do warzywek, miałam do tej pory i tak myśle może by pomyśleć o czymś innym? Z tymi warzywkami różnie jest, jakoś się już tym przejadłam. Dlatego pomyślałam o czymś innym - roślinach energetycznych. Też się pytam na forum co o tym sądzicie? Czytałam trochę o topinamburze i jako roślina energetyczna może być on spalany bezpośrednio lub po przetworzeniu na brykiet lub pelet, jest także wykorzystywany do produkcji etanolu oraz biogazu, tym wykorzystaniem zainteresowałam się szczególnie, ponieważ w promieniu 20 km ode mnie jest biogazownia oraz fabryka wódek i nalewek, produkowanych z etanolu. CO o tym sądzicie?
  4. Właśnie też zastanawiam się nad posadzeniem jakieś małej plantacji, nie dużej. Gdzie najlepiej kupować sadzonki? Polecacie może jakąś firmę? Mam III klase ziemi, ostatnio robiłam badania gleby w laboratorium, w których wyszło mi że pH gleby wynosi 7,1. Myślę że warunki glebowe są w miarę odpowiednie no i teren podmokły, ale czy jeszcze musiałabym czymś nawozić? W ewentualnej opcji myślę też o uprawie tobinamburu ale jestem jak narazie zielona w tym temacie. Poradzi ktos cos?
  5. Ja pozostane przy Axial 50 EC, sprawdził mi się znakomicie.
  6. Najlepsza to folia kiszonkarska czarno-czarna lub czarno-biała. Gruba, odporna na UV
  7. Co do karmienia to daje im paszę, ześrutowaną kukurydzę, w poidełkach dostają wodę. Daje im też resztki po obiedzie itp. jakies warzywka. Latem dostają zieleninę. Karmię raz dziennie. Nie hoduję ich dla zysku, jedynie tak do siebie, do rodziny, dlatego nie mam żadnego zysku z tego. Wiadomo zimą, kiedy dzień krótszy i zmno znoszą mniej jajek, ale to i tak w zupełności wystarczająco dla nas
  8. Powodów może być wiele, głównie krótszy dzień (mniej dziennego światła) i zbyt niska temperatura, dlatego znoszą mało jajek. U mnie było to samo.
  9. Axial 100EC (0,3 L/ha) połączony z Adigor 440EC (0,9 l/ha) Obecnie Syngenta zarejestrowała nową wersję środka Axial 50EC, nie ma tutaj konieczności stosowania preparatu Adigor 440EC, stosowany w dawce 0,6 - 0,9 l/ha. Bardzo dobry środek Polecam!
  10. Mogła być faktycznie słabo ubita albo też ktoś ją za bardzo odkrył przy wybieraniu. Teraz ta warstwa pleśni jest do wyrzucenia, nic już się nie zrobi. Pamiętaj następnym razem o odpowiednim zachowaniu zasad - dobre ubicie, stopniowe w miarę potrzeb odkrywanie pryzmy i zachowanie porządku w silosie podczas wybierania kiszonki.
  11. Zgodzę się z poprzednikami, polecam Polifoske 6. Jest bardzo popularnym nawozem wieloskładnikowym rolniczym, do tego jest uniwersalna, bo stosowana praktycznie pod wszystkie uprawy roślinne. Azot w formie amonowej nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny , wspomaga pobieranie fosforu przez rośliny. Najlepiej byłoby zbadać próbkę ziemi w laboratorium, żeby wiedzieć jaki masz skład procentowy fosforu i potasu. I musisz wiedzieć na jaki plon liczysz to też jest ważne.
  12. Skład Salmagu: N(CaMg) -> 27,5-(3,5-4) Skład saletrzaku: N(CaMg) -> 27-(2-4) Jak widać skład różni się
  13. Osobiście polecam Salmag. Obydwa mają bardzo podobne składy, jednak Salmag ma więcej azotu i wapnia w swoim składzie. Salmag jest też grubszy. Od samego początku wegetacji rośliny powinny być dobrze zaopatrzone w składniki pokarmowe, głównie w fosfor i potas, dlatego ja polecam do nawożenia również POLIDA - zawiera 46 % fosforu.
  14. Witam, Zakwaszenie gleby, czyli jest to obniżenie jego wartości pH. Najlepiej byłoby zbadać obecny odczyn gleby, można to zrobić w zwykłym laboratorium, koszt jest niewielki, około 50-60 zł. Następnie określić jak bardzo chciałby Pan zakwasić. Do zakwaszenia polecam kwas mrówkowy. Ilość, którą musiałby Pan użyć, jest zależna od powierzchni ziemi, jaką chciałby pan zakwasić. Średnio używa się minimum 20l/ha na 100l wody.
  15. Witam, mam pytanie na temat wapna. Chciałabym nawieść łąkę (1 ha) wapnem. Proszę mi poradzić, jakie byłoby najlepsze? Wapno sypkie (kreda), czy np. Polcalc. Jakie ilości zastosować? Czym potem mogę je rozsiać na łące?
×
×
  • Create New...