Jump to content

a.selczyński

Użytkownik
  • Posts

    16
  • Joined

  • Last visited

Informacje o profilu

  • Województwo
    dolnośląskie

a.selczyński's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputation

  1. Każdy ciągnie w swoją stronę :/ Czy nie jest tak, że teraz inspekcja chce wykorzystać ASF do powiększenia etatów, kasy i kompetencji? http://kzp-ptch.pl/95-aktualnosci/2959-bez-sprawnie-dzialajacej-inspekcji-weterynaryjnej-nie-uda-sie-zabezpieczyc-przed-asf-najwiekszych-rejonow-produkcji-swin-w-polsce
  2. Apropos cen truskawek i malin, ciekawa analiza tego, jak Bałkany wpływają u nas na cenę: https://www.facebook.com/notes/dograne/ceny-na-bałkanach-czyli-poker-przed-sezonem/1824811351158370/
  3. Na grupie toprolnik znalazłem taki artykuł. Dużo w tym prawdy, nawet jak wyleczymy się z ASF to rynek i tak pozostanie chory https://www.facebook.com/notes/dograne/o-relacjach-na-rynku-żywca/1820013024971536/
  4. W temacie oprogramowania dla trzody: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/polski-internetowy-rynek-trzody-tak-to-mozliwe,77101.html
  5. Jedna sprawa to temperatura, a druga to czas kontaktu ze środkiem i z przedmiotem desynfekowanym. Zmiana butów to podstawa, ławeczka odcinająca strefy. Z koła zawsze coś spadnie za matą.
  6. Zgadza się, mówisz zatem o IoT, a te programy wyżej to zarządzanie bardziej biznesowe i zdarzeniami wokół produkcji, a nie sensoryczna obsługa budynku. Może powinniśmy zatem zmienić temat wątku i ocenić w dalszej części to co jest wymienione wyżej i szukać kolejnych
  7. Podobno był w niedzielę jakiś program na tv trwam o ASF z jakimiś telefonami rolników. Szukam po necie, ale bez skutku. Wie ktoś może gdzie można znaleźć nagranie, może yt (szukałem, ale jeszcze nie było)? Z góry dzięki!
  8. @DużyGrzegorz - dzięki za opinie! Trudno się nie zgodzić. Chociaż co do automatyzacji, to myślę, że chyba inaczej jest w przypadku tej aplikacji Dograne, bo tam akurat jest większość rzeczy robione przez system i z tego co widać na zrzutach, to interfejs wychodzi poza "średnią polską" . Z tym, że to jest narzędzie do obrotu materiałem hodowlanym na rynku, a nie do samego zarządzania chlewnią "w środku". Może inni się wypowiedzą?
  9. Znalazłem kolejny: klinikaxp Jest tam coś takiego jak rejestrowanie szczepień, zabiegów i obserwacji. Ale jest chyba problem, bo z tego co widzę to to tylko dla lecznic i weterynarzy, rolnik nie ma swojego obszaru działania w programie. Szukamy dalej, jakby ktoś krórychś z powyższych systemów kiedyś używał czy to do opieki w chlewni czy do sprzedaży to dajcie znać. Przyda się.
  10. Tak się zastanawiam. Na konferencji hodowlanej w piątek hodowca z Danii opowiadał, że z pieniędzy duńskich rolników utrzymywana jest ta słynna "stacja" dla ciężarówek wjeżdżających po warchlaki od strony Niemiec. Czy u nas stać jest nas rolników na takie posunięcia? Nie chodzi mi o kasę, tylko o zdolności organizacyjne. Co do zabezpieczeń to pokazywał prosty podział przy wejściu do chlewni na strefę brudną i strefę czystą rozdzieloną symbolicznie, ale praktycznie ławeczką w poprzek, a weterynarz ma swoje oddzielne wejście do przeznaczonej dla niego strefy. Co do ogrodzeń, myślę, że większym zagrożeniem dla chlewni jest ten, co przez te ogrodzenie łatwo przechodzi i któremu otwieramy bramę, czyli... kierowca zestawu co przyjeżdża po świnie. Jego gonić, nie rolnika!
  11. Na jednym ze szkoleń słyszałem od powszechnie uznanego eksperta, że 99% skutecznej bioasekuracji przed ASF to: para butów tylko do chlewni i zdrowy rozsądek, np. niewywożenie taczką gnoju za chlew i powrót ze słomą ze stoga w tej samej taczce. A podobno tak właśnie było w tych pierwszych przypadkach. Czy ogrodzenie firmy przemysłowo produkującej żywiec do uboju to jest koszt bioasekuracji, czy.. zdrowy rozsądek? Dla mnie to drugie.. Niestety, nie mieszkamy w Iowa czy w Montanie, gdzie między gospodarstwami dnia nie starczy, żeby rowerem dojechać. Siedzimy wszyscy na kupie jeden na drugim :-(
  12. Na Piotrkowie pełna mobilizacja. Podobno do marca ma się odbyć ponad 11 szkoleń z bioasekuracji. Jakby ktoś z tego miał jakieś materiały fajnie by było dostać.
  13. Byłem dzisiaj na FERMie w Łodzi. Dorzucam do listy, co widziałem: - e-locha - działa desktopowo - było jeszcze stadoonline - ale na razie działa tylko w bydle pod oceną z tego co mówili - dograne - działa do skupu na trzodę i kontaktu z hodowcami - rynek internetowy - nie tylko świnie, inny żywiec też Jakbyście coś napotkali, wrzućcie, dzięki!
  14. Czy używacie jakiejś aplikacji, programu do zarządzania chlewnią, rejestru zabiegów, zdarzeń itd.? Na razie namierzyłem: - e-asystent - pig-champ (nie ma PL wersji ) - winpig.net Co polecacie dla hodowli/tuczu/rozrodu?
  15. Trzoda (w tuczu), QQ (mokra), pszenica i buraki - tu działam. Przypomina mi się dowcip, jak na komisariat wpada przerazony gość i krzyczy, że mu auto ukradli. Posterunkowy pyta, no to przedstawcie sie i opiszcie to auto, na co gość mówi: no zenek kowalski, auto to stara astra, w gazie, z tyłu lekko uderzona, uboga w środku.. ehh, dobra, nie szukajcie jej!
×
×
  • Create New...