Jump to content

Jawilak

Użytkownik
  • Posts

    5
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Jawilak last won the day on February 15 2024

Jawilak had the most liked content!

Informacje o profilu

  • Województwo
    dolnośląskie

Jawilak's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

-1

Reputation

  1. Wiadomo że wszystko kosztuje Dla mnie sens ekonomiczny jest i to nie mały. Przykładowo zrobię próbki gleby, tworzę mapę pola, tam gdzie jest duże zapotrzebowanie daje całą dawkę (czy tam większą) a gdzie braki w składniki pokarmowe są małe oszczędzam na nawozach. Oczywiście że trzeba to wszystko przeliczyć pod względem ekonomicznym. Dochodzą też inne aspekty jak np. ekologi (tak wiem że większość ma to gdzieś, niestety). Co do komputerów, to właśnie pytam się o program który gromadził, analizował, pokazywał itd wszystkie dane, ze wszystkich maszyn A nie osobno. Zgodzę się że nic nie zastąpi, tego kiedy rolnik pójdzie na pole i wszystko przeanalizuje swoim okiem. Ale przynajmniej ja nie jestem w stanie pamiętać wszystkich zabiegów, dawek, płodozmianów. żeby to sprawdzić musiałbym mieć stertę zeszytów przy sobie. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu mam wszystko w kieszeni (na telefonie) Z pracownikami jest teraz problem, tego nie ma co ukrywać. Dlatego za te "nowoczesne technologie" odpowiedzialny będę ja. Ustawię wszystko, wgram mapy, i co tam jeszcze. Moim skromnym zdaniem człowiek jest w stanie nauczyć się wszystkiego, jedyne czego potrzebuję to chęci
  2. Witam Zastanawiam się jaki program jest najlepszy, najbardziej pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Ogólnie prowadzę gospodarstwo 480 ha. Głównie zależy mi na nowych systemach. W programie chciał bym widzieć jak pracownik jedzie po polu, coś w rodzaju kontroli przez GPS. Ale wiadomo chciałbym tam planować wszystkie uprawy, nawożenie, ochron itd. Ogólne też myślę o wykorzystaniu nowoczesnych technologi np. automatyczne wyłączenie poszczególnych sekcji opryskiwacza, żeby nie robić przeprysków, albo dozowanie azotu na podstawie zdjęć, badana jest intensywność zabarwienia roślin. Powoduje to zmniejszenie lub zwiększenie dawki azotu. Może macie jakieś doświadczenie z takimi programami i któryś polecacie
  3. Tak się zastanawiam jak to jest z przepisami odnośnie masy w transporcie rolniczym po normalnych drogach (asfaltowych). Mianowicie cały zestaw Tira z załadunkiem może ważyć 40 ton. Teraz weźmy tak: Beczka 30 000 l waga 8 ton Woda waga 30 ton Ciągnik waga 12 ton Daje nam to 50 ton. Beczka oczywiście 3 osiowa. Może ktoś wyjaśnić jak wyglądają przepisy w transporcie rolniczym.
  4. Rozmawiałem z Gościem który zaczyna budowę, legendy krążyły że do Wrocławia przywożono czarnoziem z Ukrainy. Miał to być właśnie ten czarnoziem. Sprawdziłem informację na temat tych transportów i jednak to mit. Więc jest to Czarna ziemia.
  5. Witam Nigdzie nie mogę znaleźć info na ten temat. Zastanawiam się na nawożeniu (o ile to dobre słowo ) pola czarnoziemem. Chcę nawieźć 150 tirów na 1 ha co daje 25 cm gleby/ha. Łącznie będę miał 1500 samochodów czyli jakieś 10ha. Co myślicie o tym temacie? Macie może jakieś doświadczenia z podobnymi działaniami? Czy gleba z biegiem czasu nie wymiesza się ze "starą" glebą. Co roku robię orkę na jakieś 22, 23 cm. Trzeba ją jakoś specjalnie ugniatać po przywiezieniu? Tak wiem że muszę ją rozgarnąć Jakąś fadromą, chodzi mi o ugniatanie. Czekam również na wasze zdanie co sądzicie.
×
×
  • Create New...