Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam! Chciałbym stworzyć tzw. przydomową elektrownię wiatrową. Słyszałem, że jeden taki wiatrak (w zależności od mocy) może wytworzyć energii nawet na całe gospodarstwo domowe, a nawet prądu wystarczy jeszcze żeby sprzedawać do sieci energetycznych.

Czy wybudowanie go jest naprawdę tak opłacalne?

 

Posted
Ja również się podpisuje pod ten post jadąc do warszawy widziałem dwa mniejsze wiatraki słyszałem również że w Polsce wieją za słabe wiatry by wprawić w ruch łopaty wirnika wiem o dwóch miejscach gdzie w Polsce stoją wiatraki jak się nie mylę to w okolicach Gdyni przy samym morzu i na Suwałkach jest firma ogłasza się z takimi mniejszymi wiatrakami koszt to około 80 000 zł masz ktoś może takie urządzenie jak to się wam sprawuje ile energii produkuje. Słyszałem również że jeżeli chciał byś żeby resztę prądu odbierała elektrownia to musisz im płacić.
Posted

Interesowałem się już tym tematem trochę i sprawa nie jest taka prosta.

Zgodnie z prawem nie masz prawa sam produkować sobie prądu na swoje potrzeby. Jedyne co możesz to sprzedawać do energetyki oczywiście po cenach jakie wynegocjujesz. Minus jest taki ze podpisujesz umowę na dostawę określonej mocy , jak wyprodukujesz za mało to płacisz kary ja za dużo też kara. Dlatego często jest tak że mimo że wieje to i tak wiatraki stoją.

 

Zgodnie z nową ustawą o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, zakłady energetyczne mają obowiązek pozyskiwania jakiegoś tam procenta energii z takich ekologicznych źródeł, dlatego muszą podpisywać z takimi dostawcami umowę.

Rozmawiałem nawet z jednym budowlańcem co był kierownikiem budowy takiego wiatraka. Rzekomo najbardziej opłaca się wiatrak około 1 MW (jeden megawat), koszt budowy to około 2 mln złotych, zwraca się po 10-12 latach. Eksploatowany może być 20 lat, czyli 10 lata się spłaca 10 zarabia.

Tak naprawdę to wychodzi na to, że trzeba to zaplanować jako kompleksowy biznaes, bo inaczej to się chyba tego do kupy nie zepnie.

 

 

Posted
W mojej okolicy jeden rolnik zakupił takowy wiatrak. Nie wiem ile za niego zapłacił ale raczej nie dużo. Teraz wiatrak leży w częściach bo stwierdził że i tak stawiać mu się go nie opłaca. Jedno ramie wiatraka to długość ok 7m wiec to pewnie jakaś miniaturka.
Posted
Z tego co się troszkę orientowałem. Jeśli ktoś ma jakąś elektrownie czy wiatrowa czy słoneczną nie może prądu wykorzystywać na własne potrzeby. Musi ten prąd odesłać do energetyki np ENEA. Nie jest to łatwa sprawą bo do tego trzeba mieć specjalne przyłącze. Do kosztów należy także doliczyć przesył wiec raczej to się nie opłaca.
  • 6 months later...
Posted
Nawet, jeśli przepisy się zmienią i będą bardziej przyjazne, to nie wiem, czy to będzie opłacalne. Czytałem kiedyś sporo na ten temat i wiatrak nie jest taki super, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza jeśli postawi się go na terenach, gdzie słabo wieje. Zasilanie gospodarstwa takim małym wiatrakiem to raczej mit.
Posted
Orientowałem się w temacie. Jeśli już zdecydowaliście się na konkretne miejsce, które ku waszym oczekiwaniom spełnia wymogi ku budowie takiego wiatraczka, wypadało by zaprosić inspekcję. Dokonuje ona pomiarów wiatru jaki w danym miejscu przez cały rok wiej ( m/s ). Następnie wyciągana jest średnia z całego cyklu badań. Około 5 m/s jest wynikiem zadowalającym, który może nas skłonić ku dalszym krokom. Sama inwestycja w zależności od mocy wiatraka jaki chcemu postawić to koszt od 300 tys. w zwyż. Podobno można i taki, który pochłonie ok. miliona. Kolejne kwestie to zgoda sąsiadów i takie wymogi jak minimum 500 metrów odlegości od najbliższych zabudów, hałas.....

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...