Jump to content

Recommended Posts

Posted

Cześć

Mam ściernisko po owsie i dużo perzu w nim, pole 5ha chciałem zapytać czym to najlepiej uprawić pożniwnie? Myślałem o podorywce ale wiadomo dłużej się schodzi pewnie więcej paliwa i nie miesza tak resztek. Talerzówka jaką miałem to od C-360 taka 2m 500kg może i ona cięła tylko nie uprawiała a teraz mam możliwość przejechania taką 3m broną talerzową ciężar 1500kg i kilka osób mi podpowiedziało że będzie lepsza na perz bo ciężka robi głęboko i go zdusi. Co o tym sądzicie?

Posted

oj, bzdura. tą 3 metry 1500 kg. masz w układzie V czy X ?

Jak chcesz na 100 % zniszczyć perz to nic nie rób, a nawet daj mu mocznika dolistnie jak odbije, w połowie października zastosuj glifosat 360 w dawce 8 l/ha i ponad 14 dni podziwiaj jak robi sie pustynia na polu. Dalej orka i siew jak cza. Warunek perz musi być okazały, nie pod sĺomą.

Im pĺytsza uprawa pożniwna tym lepiej, a głęboka tylko pomorze perzowi.

Posted

kiedyś sie nie pryskało, nie było czym. ale po owsie ziemniaki na oborniku ribiły robote, motylkowate grubonasienne też utrudniają perzowi.

Talerzówka i gryzarka to najgorsze opcje do zwalczania perzu. Podorywka tak, ale podorywka do 5 cm a nie 5 - 15 jak obserwuje u ludzi

Posted

Ja nie stosuje upraw pożniwnych, co 3 lata glifosat stosuje.

Nieuważam tego za dobre rozwiązanie, ale nie mam opcji. Podorywka odpada, talerzówka 1500 kg w układzie X to porażka. Mam tak powykręcane pola że nie sposób tego zrobić dobrze.

Rozwiązanie z glifosatem jest proste , szybkie i wygodne

Posted

Talerzówka jest dobrym rozwiązaniem na perz ale musi pójść na krzyż. Podorywka też dobre rozwiązanie, ale zasada jest taka, że jej głębokość to 3 cm plus 1 cm za każdą tonę resztek pożniwnych, choć ja uważam że jest to zabieg zapobiegający pojawieniu się perzu. Jak podorzesz głębiej to podorywka będzie nieskuteczna na perz. Jeżeli chemicznie to może lepszym rozwiązaniem jest jakiś preparat na bazie chizalofopu-P-etylowego (chizalofop-P-etylowy). Nie słyszałem aby był wycofany, a cena kiedyś była zbliżona do klonów Reglone. Dawka chyba 75 g chizalofopu-P-etylowego na 1 ha (chyba dobrze pamiętam). W sklepie będą wiedzieć i wskażą nazwę preparatu bo teraz żadna nie przychodzi mi do głowy. Pozdrawiam!

Posted
Aha jeszcze pytanko odbiegające od tematu, kojarzycie te stare plugi podorywkowego UG? Widziałem taki długi 7 skibowy jakie to ma zapotrzebowanie mocy? Mój ciągnik 90km to będzie za duży czy może za słaby? W sensie "za duży" że więcej paliwa spali jak zrobi i z mniejszym go agregować?
Posted

Ja będę podorywał zwykłym pługiem unia TUR 4 skibowy niestety nie mam podorywkowego, w sumie im plycej to lepiej bo będę leciał większym biegiem.

Chyba dużo musisz się jeszcze nauczyć o uprawie. Na początek proponuję przeczytać instrukcję obsługi pługa który posiadasz. Pozdrawiam!

Posted

Każdy producent pługa podaje zakres prędkości i zakres głębokości. Zasada jest taka, że minimalną prędkość stosuje się do maksymalnej i minimalnej głębokości. Średnia głębokość orki podana przez producenta powinna być wykonywana z prędkością zbliżoną do maksymalnej podanej przez producenta. Masz Kolego Vademecum rację, że wykonanie podorywki z prędkością bliskiej maksymalnej lub co gorsza powyżej, zwłaszcza gdy jest wykonywana w celu niszczenia perzu mija się z celem. Pozdrawiam!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...