Jump to content

Recommended Posts

Posted

Z informacji które docierają wynika, że w przyszłym roku nie można będzie łączyć między innymi ekoschematu - międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe z ekoschematem - wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji, z ekoschematem - stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo, tj. w formie aplikacji doglebowej, ekoschematem - uproszczone systemy uprawy, oraz z ekoschematem - wymieszanie słomy z glebą.

Można za to łączyć ekoschemat - ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt z ekoschematem - stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo, tj. w formie aplikacji doglebowej.

Jakoś tego nie mogę ogarnąć. W związku z tym mam dwa pytania:

  1. Dlaczego nie mogę otrzymać dopłaty za pocięcie słomy, wywiezienie obornika na tę pociętą słomę, przyoranie tego obornika w ciągu 12 godzin i zasianie poplonu? Słoma ma C:N ok. 90:1, obornik ok.20:1, nawóz zielony ok. 25:1, a do prawidłowego rozkładu jest potrzebny stosunek C:N 30:1. Przecież To się ładnie bilansuje i ogranicza straty azotu z obornika, a jednocześnie nie zubaża gleby z azotu gdzie stosunek C:N powinien wynosić ok. 10:1.
  2. Dlaczego dostanę pieniądze za wjechanie na ekstensywnie wypasaną łąkę beczką z aplikatorem doglebowym i wylanie na ha 50 m sześć. gnojowicy? Za zniszczenie łąki?

Jest więcej takich braku połączeń których nie rozumiem i będę wdzięczy za wyjaśnienie. Na początku myślałem, że to UE zabrania, ale przeczytałem Rozporządzenie 2116(2021) i nic takiego nie znalazłem, czyli to rodzime rozwiązanie.

Pozdrawiam!

Posted

Powód z całą pewnością nie jest prozaiczny, a decydenci próbują mi "wcisnąć ciemnotę" zastawiając się prawem UE. Prawo UE jest jasne i stanowi, że nie wolno dwa razy płacić za tę samą praktykę na jednej działce (Rozporządzenie 2118/2021). Mówiąc krótko nie można łączyć jednego ekoschematu w którym jest praktyka np. przyorywanie słomy z innym ekoschematem w którym też jest praktyka przyorywania słomy. Żadnych innych ograniczeń w prawie UE nie ma. Dlaczego jesteśmy bardziej unijni od UE (nie jest to pytanie retoryczne)? Pozdrawiam!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...