Wydawało by się, że
pastuch elektryczny my dobrze znamy i nie ma tutaj nic trudnego. Ale zmienimy zdanie na ten temat. Tak naprawdę większość rolników używa ogrodzeń elektrycznych w wersji podstawowej. Czy taki pastuch składa się z elektryzatora najczęściej sieciowego, do izolatory zwykłe do drewna no i drut najbardziej standardowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się jeszcze paliki czyli specjalne słupki do pastuchów. Mało kto wie jakie możliwości dają w tej chwili firmy produkujące elektryczne pastuchy.
Firma
pastuchy.pl zrobiła pokazy polowe wraz z pokazem maszyn i budowali profesjonalne ogrodzenie elektryczne. Naprawdę zrobiło to wrażenie na wszystkich. Jest dużo tanich i praktycznych akcesoriów które ułatwiają pracę i przyspieszają budowę pastucha, o których nikt z grupy kilkudziestu rolników nie wiedział. Taki prosty uchwyt do wkręcania izolatorów do zakładania na wkrętarkę, uchwyt pasuje do każdego rodzaju izolatora a bardzo przyspiesza robotę.
Na pokazie zbudowano trzy ogrodzenia elektryczne czyli kompletne pastuchy elektryczne, fajnie bo pokazano jak mierzyć parametry, jak zakładać naciągi itp. Omówiono każdy palik z osobna a jest ich kilkanaście rodzajów. Postawiono trzy pasy ogrodzeń pokazowych:
Pastuch na dziki
Elektryczny pastuch przeciw dzikom do odstraszania to najprostsze ogrodzenie z tych co pokazano. Instalacje tego typu rolnicy z myśliwymi budują najczęściej w kwietniu i maju jak są siewy kukurydzy. Newralgiczny moment pracy pastucha na dziki jest gdy kukurydza wschodzi, potem dziki już dają spokój. Taki pastuch stawia się jak nie ma jeleni na uprawach. Pastuch na dziki składa się z 2-3 przewodów, którymi są linki lub plecionki, umiejscowione na wysokości 25 i 60-80 cm ewentualnie 3 przewód pomiędzy czyli wszystkie bardzo nisko. Małe niskie paliki bo wysokość ogrodzenia jest mała. Do tego mocny elektryczny pastuch tzn elektryzator. Paliki polipropylenowe zwykłe białe 105 cm wystarczą.
Elektryczny pastuch na jelenie
Na jelenie elektryczny pastuch stawia się niejako na bazie ogrodzenia elektrycznego na dziki. Czyli dolne przewody jak na dziki ale musi jeszcze odstraszać jelenie - dochodzi taśma wysoko, najlepiej jak najwyżej minimum 105 cm ale najlepiej więcej niż 120cm. Różnica jest taka, że im wyższe ogrodzenie tym lepsze ale koszty są o wiele wyższe bo paliki kosztują więcej. Jeleń musi widzieć ogrodzenie czyli musi być jak najgrubsza taśma elektryczna jako górny przewód. Ogrodzenie jest wysokie nawet 150cm tak więc paliki narożne i początkowe muszą być moce – tu wkopano mocne drewniane słupki – takie mocne kołki. Elektryzator jak dla dzików bardzo mocny, tutaj omówiono dwa modele Chapron 10 000 i Chapron 15 000. Super pokazano jak mocno kopie.
Pastuch na kuny – tak ogrodzenie poddasza
Elektryczny pastuch przeciw kunom rozciąga się na elewacji, po rynnach i gzymsach itp. Wygląda prosto bo wszystkie części mieszczą się w kartonie. Do pastucha na kuny nie używa się palików tylko izolatory zoptymalizowane do tej instalacji. Ciekawe jest to, że rozciąga się plecionki druty dwa, ale jeden napięciowy i drugi uziemiony. Zaprezentowane filmy pokazały jak kuna dostaje kopnięcie.