Jump to content

Recommended Posts

Posted
Cześć. Niedawno nabyłem w dzierżawę działkę orną o powierzchni 3,40 ha klasy 3 na 5 lat . Niestety jest ona w bardzo kiepskim stanie przez okres 2 lat nie było w niej nic nie robione, przez co zarosła chwastami (wygląda jak las:D). Co zrobić aby pole nadal nadawało się do użytkowania, jakie opryski dawać, co nawozić i co zasiać? Pomóżcie!:D
Posted
Jeżeli niema perzu to talerzówka i za co najmniej 10 dni orka zimowa. Na opryski już trochę za późno. Jak jest perz to i nie było uprawiane to jest "suchy" i oprysk mu nic nie zrobi, a po talerzówce już nie puści liści. Pozostaje zasiać na wiosnę jakąś roślinę w której możesz zwalczyć perz, ale te środki są dość drogie.
Posted

Ziemia jest tak bardzo jałowa że nie chce nawet zboże urosnąc choc jest 3 klasy. I co dalej robić? I co siać?


A i czy można rozsiewac wapno łącznie z nawozami fosforowo-potasowymi? Czy to prawda że wapno wytraca fosfor?

Posted
Oczywiście jeżeli zostawić na zimę to opryskaną. Z nawozami fosforowymi nie wolno razem stosować nawozów zawierających wapń. Z potasowymi można wysiewać wapno. Daj pod orkę wapno magnezowe a nawozy pod uprawy siewne.
Posted
Zły. Wapno jesienią przed orką nawet jeżeli orka wiosną (możesz puścić kultywator lub podobnie działające narzędzie). Nawozy wysiej wiosną i zrób uprawy przedsiewne. Na takiej wyjałowionej glebie nie przyoruj nawozów. Rośliny będą miału go trudno sięgnąć. Zwłaszcza fosfor powinien być blisko rośliny.
Posted
Jeżeli jest kwaśna (rośnie szczaw lub sporek) to najbardziej tolerancyjny na niskie pH jest owies lub mieszanka z dużym udziałem owsa. Wapno aby zadziałało wymaga czasu. Z tego co opisujesz to raczej wystąpią choroby fizjologiczne (wynikające z braku jakiegoś składnika). Jeżeli wystąpią to oprysk odpowiednim nawozem dolistnym, ale to wiosną po wschodach. Jeżeli niema perzu na polu to też może wskazywać na niskie pH, ale nie musi wskazywać.
Posted
Kukurydzy na nieużytku bym nie zasiał bo jest szczególnie wrażliwa na choroby fizjologiczne. Może zamiast owsa pszenżyto jare. Łubinu nie proponuje bo na zachwaszczonej ziemi po wycofaniu simaziny trudno zwalczyć chwasty.
Posted
Opryskałbym glifosatem, w listopadzie dałbym 220 kg polifoski "6" (lub 200 kg "8") i 50-70 kg mocznika na ha a następnie zaorał. Wiosną dałbym trochę magnezu, ciężką bronę i zasiał mieszankę owsa z jęczmieniem lub pszenżyto jare - wtedy polifoska "8"). Jak zacznie żółknąć to jakiś oprysk mikroelementami (może wystąpić brak miedzi, ale rozpoznanie jest trudne dla niefachowca). Pewnie zostanę skrytykowany, ale na nieużytkach danie magnezu "nad" nawozy lepiej się sprawdza. W zależności od stanu trzeba będzie dokarmić.
Posted
Pierwszego roku nie będą zadowalające plony, mój wujek wziął w dzierżawę 7 lat temu też nieużytek, 4 klasa. Zaorał, zatalerzował, potem jeszcze raz zaorał, zabronował no i zasiał tam żyto, ale naprawdę słabo sypało, z hektara chyba 1,5 tony. Więc parę lat będziesz musiał poczekać aż będą dobre plony.
Posted
Ze względu na chwasty nie polecam łubinu na nieużytku. Jak zbierzesz w tych warunkach 800 kg z ha to się będziesz cieszył. Idealną rośliną na zagospodarowane nieużytki są konopie (siewne, nie indyjskie). Całkowicie zgadzam się z Przemkiem. Jeszcze wchodzi w grę gorczyca biała.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...