Jump to content

Recommended Posts

Posted

Rośliny pobierają z 1 t plonu ziarna:

Pszenica: N - 27 kg, P2O5 - 10 kg, K2O - 19 kg

Pszenżyto: N - 25 kg, P2O5 - 10 kg, K2O - 21 kg

Żyto: N - 23 kg, P2O5 - 12 kg, K2O - 26 kg

Jęczmień: N - 24 kg, P2O5 - 13 kg, K2O - 20 kg.

Plon razy ilość składnika masz nawożenie, jednak trzeba zastosować jeszcze poniższe zasady. Całą dawkę P2O5 i K2O daj jesienią pod ozime, a pod jare możesz dać jesienią na cięższych a na lżejszych raczej wiosną. P2O5 zwiększ dawką o ok 5 kg na glebach zasobnych, ok. 15 kg na glebach średnio-zasobnych i na nisko-zasobnych o ok. 30 kg (fosfor słabo jest utrzymywany w kompleksie sorbcyjnym gleby). Dawki K2O który jest mocno utrzymywany w glebie nie zwiększaj w przypadku gleb zasobnych w ten składnik. Na gleby o niskiej zawartości dołóż ok. 15 kg a na średnio-zasobnych 5 kg K2O. Wyliczone powyżej dawki nawożenia azotowego należy zwiększyć o ok 20 kg N dla gleb ubogich w ten składnik i o ok. 5 kg dla gleb średnio-zasobnych. Na glebach wysoko-zasobnych czasami występuje konieczność obniżenia dawki N. Przeważnie nawożenie N ozimin na jesieni jest niepotrzebne bo prze-azotowane rośliny gorzej zimują, ale na glebach słabszych, mniej zasobnych trzeba zastosować dla rozwoju roślin 20-30 kg N na 1 ha. Jeżeli została przyorana słoma to żeby zabezpieczyć rośliny przed tzw. głodem azotowym trzeba dodatkowo zastosować ok. 9 kg N na każdą tonę przyoranej słomy. W przypadku pszenicy całość nawożenia azotem podziel: 50% dawki na wiosnę w momencie ruszenia wegetacji, 30 % w fazie pierwszego kolanka i 20% w okresie kłoszenia. Pozostałe zboża ok. 60% wiosną przed ruszeniem wegetacji (jare przed siewem) i pozostałą część na początku strzelania w źdźbło (nawóz sypki) lub w końcowym okresie fazy strzelania w źdźbło (nawozy dolistne w płynie). Jakie nawozy to musisz policzyć cenę i kłopotliwość stosowania, mieszania itp.

 

 

 

 

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Posted

Nie udzielę niestety celnej rady odnośnie wymienionego zapytanian nie mniej jednak, póki prace agrotechniczne nie zaczęły się jeszcze na dobre chciałbym zwrócić uwagę na pewną kwestię, która z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwa dla przeciętnego zjadacza chleba. Temat nie jest długi ale niezwykle istotny nie tyle dla plonów co dla kowalskiego i środowiska.

Chodzi o zjawisko eutrofizacji, ktoś może słyszał, ktoś nie. Zagadnienie proste a zgubne w skutkach. Chodzi o nadmierną żyzność wód, wbrew pozorom prowadzi to do negatywnych skutków jak nadmierny rozwój glonów i sinic jak miało to miejsce w zeszłym roku na naszym morzu Bałtyckim, w związku z czym zamknięte czasowo zostało kilka plaż. Wszystko spowodowane jest spływającymi związkami azotu i fosforu z pól oraz nieodpowiednie detergenty kuchenne i ścieki miejskie.

W tym wypadku jednak skupić należy się na kwestii nawozów bo o nich mowa w tym wątku. Jeżeli chodzi o nawozy warto wiedzieć ile czego sypać i kiedy, by nie tylko plon nie ucierpiał ale i środowisko, a w konsekwencji nasze zdrowie. Poczytać można trochę na różnych stronach.

Posted
Ważne jest kiedy sieje się nawóz. po 1 nie na śnieg czy na kałuże po 2 nie na zamarznięta glebę po 3 odpowiednia dawka. O ostatnim napisał już Grześ, ale o dwóch następnych nikt nie pamięta. A przecież azot, który chcemy dostarczyć do rośliny jest najłatwiej wypłukiwanym pierwiastkiem z gleby. Najtrudniej go związać w związki z innymi pierwiastkami.
  • 2 weeks later...
Posted
Dzieki teraz juz wiem o co chodzi pytalem tylko dlatego bo moj tesc ma 15h co daje mu okolo 50 ton i twierdzi ze jemu to wystarczy bo do rety ma 2 lata :) wiec niemoge sypac tak jak on bo ogolnie liczac to wyjde na zero a z tego co piszecie to mozna osiacnac praktycznie drugie tyle plonu co on z tego co sie orietuje to jest trzecia klasa choc patrzac na pole sasiada to u niego jest duzo ladniejsza pszenica czy jeczmien. jeszcze raz dzieki

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...