Jump to content

Recommended Posts

Posted
W takim razie podtrzymuje wypowiedź Grzegorza i upewniej sie jeszcze czy nie masz znacznego zapylenia jeśli karmisz na sucho bo to może i błachostka ale może być przyczyną ;-).
Posted

Dobra, to na początek jak zwykle parę pytań:

 

W którym tygodniu/dniu życia ten kaszel się tak mniej więcej pojawia?

Kaszel cały kojec czy tylko część?

Zdarzają się przy tym jakieś upadki lub czy występują inne objawy?

Jak długo utrzymuje się ten kaszel?

Jak szybko po doksycyklinie problem powraca?

Czy podobne objawy zdarza ci się też obserwować u starszych świń czy tylko u prosiąt?

Czy u świń które chorowały obserwujesz jakieś trudności w oddychaniu, przyjmowanie pozycji "siedzącego psa" lub nieprawidłowości w budowie np. rozdęcie tułowia lub pałąkowaty silnie wystający grzbiet?

 

Odpowiedz na powyższe pytania to będzie można napisać coś konkretniej, bo tak to mam parę pomysłów, ale nie chcę strzelać, bo sam informacja o doksycyklinie w sumie niewiele daje bo stosuję się ją już dość powszechnie przy chorobach związanych z układem oddechowym. :D :)


A kupujesz prosiaki czy swoje masz??

Posted

Jak mają około 25, kaszle cały kojec, innych objaw nie ma, cały czas aż do wyleczenia, po 3 tygodniach powraca, u prosiaków i tuczników sa takie same, tak mają problemy z oddychaniem.

Kupuje prosiaki na rynku.

Posted

Osobiście przypuszczam, że pierwszy typ, był najlepszy tj chodzi o zakażenia Mycoplasma Hyopneumonie, mówiąc inaczej mykoplazmatyczne(enzootyczne) zapalenie płuc. Wskazuje na to przede wszystkim to, iż objawy obserwujesz dość wcześnie, co jest jedną z cech charakterystycznych tej choroby, dwa objawów nie obserwujesz u zwierząt stada podstawowego(mają one już na tyle dojrzały układ odpornościowy, że są w stanie walczyć z tym drobnoustrojem, choć choroba może się pojawić np. w wyniku pogorszenia warunków bytowych). W przypadku streptokokozy objawy występują w okresie poodsadzeniowym, czyli tak w okolicach 7 - 10 tygodnia, pomimo tego, że prosię może zarazić się w pierwszym tygodniu życia, po za tym niepokojące objawy można obserwować również u zwierząt stada podstawowego.

Co do profilaktyki, to najlepsze były by szczepienia prosiąt, lub stada podstawowego. U prosiąt można zastosować ze szczepionkę np. Respisure, Respisure ONE, M+Pac itd.(szczepionki te są 1 lub 2 dawkowe) Co do loch to niestety nie powiem, ponieważ nie znam nazwy szczepionki, ale obiło mi się o uszy, że takie szczepionki na rynku funkcjonują. Dodatkowo w grę wchodzi szczególna dbałość o dobrostan zwierząt(utrzymywanie czystości i odpowiedniej wilgotności i wentylacji w chlewni, dodatkowo powinna być zapewniona temperatura odpowiednia dla każdej grupy wiekowej). No, a jeśli chodzi o leczenie to w grę wchodzą antybiotyki z grup tetracyklin, makrolidów i chinolonów. Ja np. proponowałbym taki schemat: Floron 3 krotne podanie, 1 dawka co 48 h(lub Biotyl podawany przez 3 - 5 dni, Tylbian 20% 2 x 24 h przez 3 - 5 dni lub z wyższej półki Draxxin), oprócz tego do paszy lub wody tylozyna lub tiamulina lub tetracyklina(może być doxy, ale proponował bym raczej chlorotetracyklinę np. Aurofac) przez 10 -14 dni(np. Tiamulinum 45%, Tylbian). Myślę, że taki zestaw powinien pomóc, ale mimo wszystko dobrze by było potwierdzić tę mykoplazmę.:)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...