Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ogrodzenie na dziki - jakie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#61 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8629 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 22:22

pomyśl 30 - 80 kg Razy ok. 20 km/h W stresie wywalą wszystko. tą leśną dzik podnosi ryjem.
  • 0

#62 Kuar_pl

Kuar_pl

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 13 luty 2018 - 11:35

Jeżeli taka siatka będzie założona poprawnie- oczywiście ta metalowa to zawsze będzie w jakiś sposób stanowiła ochronę przed dzikami, przynajmniej na jeden sezon. Też pytanie jaki budżet posiadamy na ten cel.


  • 0

#63 karo123

karo123

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 14 luty 2018 - 19:29

Moim zdaniem pastuch wystarcza, chociaż różnie z tym bywa. 


  • 0

#64 edek

edek

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 557 postów

Napisano 15 luty 2018 - 19:18

Ja nie mam doświadczenia z ogrodzeniami na dziki ale w ub. roku zastosowałem środek na dziki Hukinol - odeszły od pola od razu. Polecam :)


  • 0

#65 stomed

stomed

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 06 kwiecień 2018 - 08:50

hmm... moze ten środek to nie jest najgorszy pomysł...


  • 0

#66 rolniczka_585

rolniczka_585

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 412 postów

Napisano 06 kwiecień 2018 - 09:07

też słyszałam że ten środek całkiem dobrze się sprawdza i jest wydajny. Ale podobno smród niesamowity :0


  • 0

#67 stephan

stephan

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 10:07

Jak dzik głodny, to wszędzie wejdzie. Żadna siatka go nie zatrzyma. No chyba, że jakiś parkan betonowy.


  • 0

#68 tomson

tomson

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 10:54

jak jest zrobione dobrze ogrodzenie elektryczne to dzik nie przejdzie. Ale są ogrodzenia i "ogrodzenia". Eleketryzator 0,5 j nie zatrzyma przed dzikiem. Trzeba to zrobić dobrze. 


  • 0

#69 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8629 postów

Napisano 11 kwiecień 2018 - 11:06

wyobraź sobie watache dzików pędzących 20-40 km/h Jedynie mur może to zatrzymać.
  • 0

#70 Edwards

Edwards

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisano 29 październik 2021 - 10:18

Na pewno nie powinno się na tym tak bardzo oszczędzać z uwagi na to, ze ogrodzenie jest wymagane przy budowie. Wiele osób nie stawia ogrodzenia, ale jeśli nie zabezpieczymy budowy i jesli coś sie komuś na naszej budowie stanie, to będziemy musieli ponieść spore nieprzyjemne konsekwencje swojej lekkomyślności. Wypozyczenie ogrodzenia tymczasowego nie jest drogie, tak wiec nie wiem nad czym się tutaj zastanawiać. Ze swojej strony polecam na przykłąd skontaktowanie się z firmą Clipper, która w ofercie ma własnie takie ogrodzenia 


  • 0

#71 Alex83

Alex83

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 08 marzec 2022 - 22:41

Teraz w koło jest pełno dzikiej zwierzyny-sarny dziki, która wyrządza szkody uprawne. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie pastuch elektryczny. Siatka Leśna nie jest wystarczająca, dziki się podkopują, sarny też znajdą sposób. Po zamontowaniu pastucha elektrycznego problem się skończył. Impulsy elektryczne skutecznie zniechęcają dziką zwierzynę i uprawy nie są zniszczone.
  • 0

#72 crazy333

crazy333

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 383 postów

Napisano 10 marzec 2022 - 09:06

To prawda siatka leśna może być niewystarczająca, ale dodatkowy poziom linki podpiętej do pastucha już owszem :) 


  • 0

#73 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8629 postów

Napisano 10 marzec 2022 - 11:56

jak dzik będzie głodny i wszyscy ogrodzimy to i tak wejdzie
  • 0

#74 Alex83

Alex83

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 10 marzec 2022 - 21:39

Warto również stosować odstraszacze zapachowe jako tańsza alternatywa pastuchów... Ja osobiście polecam hukinol który zawiera feromony potu ludzkiego... Jeden z najlepszych odstraszaczy no i oczywiście skuteczny, dostępny w dużych opakowaniach albo w fajnych małych buteleczkach z zawieszką. Działa na różne dzikie zwierzęta w tym sarny, dziki czy jelenie.
  • 0

#75 kunek

kunek

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 11 marzec 2022 - 08:46

Wiadomo, że dzik musi jeść, ale nie moją kukurydzę , jak zasieję zawsze grodzę pole pastuchem 


  • 0

#76 Alex83

Alex83

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 14 marzec 2022 - 15:58

Tu się zgadzam, Kunek ma rację aby uprawy były w pełni zabezpieczone pastuch sprawdzi się najlepiej.


  • 0

#77 czesiek888

czesiek888

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 218 postów

Napisano 23 marzec 2022 - 15:23

Jeśli kogoś stać to grodzi sobie pole siatką i dodatkowym zabezpieczeniem jest pastuch, ale wiadomo zależy co na co może sobie pozwolić.


  • 0

#78 Alex83

Alex83

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 31 marzec 2022 - 21:24

Siatka Leśna przy większy areale i do tego pastuch to rzeczywiście może być spory wydatek zwłaszcza teraz przy tych szlejacych cenach. Ale sam pastuch dobrze zbudowany i mocny elektryzator mogłyby sobie z dziką zwierzyna poradzić. Dodatkowo można go zwinąć np po zbiorach i rozłożyć na nowo w kolejnym sezonie na tym samym polu bądź w zupełnie innym miejscu. Y.
  • 0

#79 tomcio112

tomcio112

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisano 20 kwiecień 2022 - 14:04

Ja akurat kukurydzy nie sieję, ale kolega ma pastucha na akumulator po skoszeniu zwija i ma na kolejny sezon, jest bardzo zadowolony


  • 0

#80 rolnik1500

rolnik1500

    Farmer

  • Użytkownik.
  • PipPipPipPip
  • 228 postów

Napisano 07 kwiecień 2024 - 12:48

Rok temu, stanąwszy przed wyzwaniem ochrony moich upraw kukurydzy przed dzikami, zdecydowałem się na zainstalowanie elektrycznego pastucha. Dziś, z z tej perspektywy r bezpośrednich korzyści z tej decyzji, mogę śmiało powiedzieć, że był to wybór trafny. Dziki, będące jednymi z najbardziej zwinnych i przebiegłych szkodników polnych, potrafią wyrządzić znaczne szkody w krótkim czasie. Dzięki zastosowaniu elektrycznego pastucha moje uprawy kukurydzy pozostały nietknięte, co przekłada się na znaczącą różnicę w plonach i redukcję strat. Jest niedziela to torchę napisze na ten temat.

Elektryczny pastuch na dziki - do czego służy?

Elektryczny pastuch to nie tylko bariera fizyczna, ale przede wszystkim psychologiczna dla dzików próbujących dostać się na pole kukurydzy. Urządzenie to emituje krótkie, bezpieczne dla zwierząt impulsy elektryczne, które odstraszają dziki, nie powodując przy tym szkód dla środowiska czy innych zwierząt. Dzięki tej metodzie, moje uprawy są skutecznie chronione przed inwazją szkodników, co pozwala mi na spokojne czekanie na sezon zbiorów. W związku z pozytywnymi doświadczeniami z ubiegłego roku, już teraz planuję ponowne zainstalowanie pastucha elektrycznego na dziki wokół moich pól kukurydzy tuż po zasiewach. Tym razem mam 2 pola do ogrodzenia znowu kupie elektryzator Chapron bo po prostu się sprawdził Jestem przekonany, że wczesne zabezpieczenie upraw przed dzikami jest kluczowe dla zapewnienia ich optymalnego wzrostu i rozwoju, a także dla uniknięcia potencjalnych strat.

Elektryczny pastuch na dziki - wymiary i instalacja

Dobór odpowiedniego elektrycznego pastucha zależy od specyfiki terenu oraz wielkości obszaru, który chcemy zabezpieczyć. Na rynku dostępne są różne modele, umożliwiające dostosowanie ogrodzenia do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa. Instalacja pastucha na dzik jest stosunkowo prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie, co jest dodatkowym atutem tej metody ochrony upraw. Generalnie robi się to tak jak ogrodzenie pastwiska dla krów. Korzystając z elektrycznego pastucha, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu jego skuteczności oraz o utrzymaniu odpowiedniego napięcia w linii ogrodzenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza bariera ochronna będzie nieprzerwanie skuteczna przez cały sezon. Dla osób nie wprawionych można kupić gotowe zestawy.
Elektryczny pastuch na dziki to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Jako rolnik, który doświadczył na własnej skórze skuteczności tej metody, mogę z pełną odpowiedzialnością polecić ją każdemu, kto zmaga się z problemem dzików niszczących uprawy. Dzięki elektrycznemu pastuchowi, moje pola kukurydzy są bezpieczne, co przekłada się na spokój ducha i zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych