Jump to content

Grunty w obszarze Natura 2000 - co z tym zrobić?


Recommended Posts

Posted

Dzień dobry,

zwracam się o pomoc w sprawie nieruchomości zlokalizowanej w obszarze chronionym Natura 2000 (Ujście Noteci, Dolina Dolnej Noteci). Zgodnie z wypisem z rejstru gruntów w skład działki o powierzchni 112 ha wchodzą grunty zadrzewione i zakrzewione (98,85ha), nieużytki (przeszło 11 ha) oraz rowy i drogi. Zgodnie z mpzp teren oznaczono jako łąki, pastwiska, lasy. Teren jest podmokły, porośnięty zadrzewieniami, krzewami, samosiejkami. Do tej pory właściciel nie pobierał żadnych dopłat rolnośrodowiskowych, nie składał żadnych wniosków. Czy do tego terenu można uzyskać dopłaty?

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam :)

 

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Posted

W skrócie, to obecnie należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe akty prawne to jest ustawę z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Program rolnośrodowiskowy" objętego programem Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 i rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013/

 

Zobowiązanie rolnośrodowiskowe jest realizowane w ramach co najmniej jednego z następujących pakietów:

1) Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone;

2) Pakiet 2. Rolnictwo ekologiczne;

3) Pakiet 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone;

4) Pakiet 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000;

5) Pakiet 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000;

6) Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie;

7) Pakiet 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;

8) Pakiet 8. Ochrona gleb i wód;

9) Pakiet 9. Strefy buforowe.

 

Program rolnośrodowiskowy obejmuje więc 9 pakietów podzielonych na warianty zawierające zestawy zadań, można wybrać do realizacji jeden lub kilka pakietów, ale pakiet 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone i 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych, dostępne są tylko na obszarach Natura 2000. Zdaje się, że te wymienione pakiety można realizować jedynie na trwałych użytkach zielonych, dla których ekspert przyrodniczy: ornitolog lub botanik potwierdził występowanie określonych gatunków i siedlisk oraz opracował dokumentację przyrodniczą. Wymogi tego pakietu, zakładają ograniczenie nawożenia, ilość i terminy pokosów lub kontrolę intensywności wypasu. Koszty transakcyjne poniesione w celu przygotowania takiej dokumentacji są refundowane wraz z pierwszą płatnością rolnośrodowiskowa.

Ewentualnie można starać sie także o płatności ONW z tytułu położenia gospodarstwa na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Z zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa wynika, że specjalne płatności dla obszarów Natura 2000, które zastąpią w przyszłości (programowanie lata 2014 - 2020) pakiety rolnośrodowiskowe, gdy już będą gotowe plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000, w których zapisane będą określone, konkretne zalecenia dla rolników, którzy będą zobowiązani ich przestrzegać.

W przypadku, kiedy działalność gospodarcza, rolna, leśna, łowiecka wymaga dostosowania do wymogów ochrony obszarów Natura 2000, na którym nie mają zastosowania programy wsparcia z tytułu obniżenia dochodowości (wskazane powyżej) ? właściwy regionalny dyrektor ochrony środowiska może zawrzeć umowę z właścicielem lub posiadaczem obszaru na podstawie art. 36 ust 3 ustawy o ochronie przyrody. Umowa taka ma zawierać wykaz niezbędnych działań, sposoby i terminy ich wykonania oraz warunki i terminy rozliczenia należności za wykonane czynności, a także wartość rekompensaty za utracone dochody wynikające z wprowadzonych ograniczeń. Wysokość rekompensaty powinna być ustalona na zasadzie różnicy między dochodami przynoszonymi przez konkretną nieruchomość przed wprowadzeniem ochrony w formie obszaru Natura 2000 z tym przynoszonym po objęciu ochroną

 

 

 

Posted

"Program rolnośrodowiskowy obejmuje więc 9 pakietów podzielonych na warianty zawierające zestawy zadań, można wybrać do realizacji jeden lub kilka pakietów, ale pakiet 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone i 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych, dostępne są tylko na obszarach Natura 2000."

 

Z tego co wiem Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk jest dostępny nie tylko dla terenów Natury 2000 (chyba że coś się zmieniło?) i nie zawsze można skorzystać z kilku programów właśnie wyżej wymieniony można stosować tylko solo

Posted
Dzisiaj byłem na spotkaniu z Dacian'em Cioloş'em. Mówił dużo, a powiedział tylko że głównym oponentem wyrównania dopłat i obcięcia środków na rolnictwo jest ... Ale generalnie było ciekawie, nawet niestety bardzo ciekawie. Pozdrawiam!
Posted

Witam -

nieco bardziej szczegółowa kwestia, ale też dotycząca programu rolnośrodowiskowego:

 

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

 

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

 

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):

"grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

 

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

 

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

 

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

 

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.

 

_________________________________________________________

GreenConsult - doradztwo prawne dla rolników i producentów rolnych

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...