Porozmawiajmy o hodowli drobiu
#9841
Napisano 23 styczeń 2015 - 13:57
#9842
Napisano 23 styczeń 2015 - 14:08
#9843
Napisano 23 styczeń 2015 - 14:19
ale tak planuję kupić 10 gęsi. zobaczymy co wyjdzie z planów.
co do jaj perliczek, to jestem pewna na 99%, że to było perlicze jajo ale dzisiaj nie było. trzeba obserwować nic innego nie zostało na razie wylądowało jajo z kurzymi, ale jak zaczną sie nieść na dobre, to do inku będę zbierała
oj, perliczki-krzykacze Ci się marzą
#9844
Napisano 23 styczeń 2015 - 15:49
#9845
Napisano 23 styczeń 2015 - 19:22
Będę chciał troszkę kaczek staropolskich ( z moich jaj). Dodatkowo piżmowe postaram się dostać. O staropolskich jest fajny artykuł w F&F w lutowym wydaniu. Tratują je jako ogólno użytkowe.
Planuję rozwinąć hodowlę kurek. Liczę na jakieś nowe gatunki i zwiększenie niosek na bazie swoich.
Na poniedziałek mam obiecanego samca do moich królików. No to się będzie działo )
Aniu ja kupowałem podrośnięte gąski (tak, że już bez lampy się chowały) w cenie 20-25zł. Nie pamiętam, a kaczki staropolskie 10-12. Duża hodowla. Żaden ptak mi nie padł. Liczę, że znów coś dostanę z tej hodowli.
#9846
Napisano 23 styczeń 2015 - 19:42
Co do gęsi to ja w tym roku coś do stada wpuszczę tyle że nie wiem czy trafię na jakąś młodzież bo one są najmilej widziana ponieważ i tak do gara pójdą a chociaż będę wiedział chociaż co jem:)
Cala reszta bez zmian:)
Pozdrawiam
#9847
Napisano 23 styczeń 2015 - 22:01
Troszkę kurek (do 30 szt. niosek) i kaczuszki. Jeszcze nie wiem ile ich będzie.
Może się trafią jakieś indyki i perliki, ale raczej niewielkie ilości. Bardziej tak badawczo. Tak jak teraz gąski były. Przypominam, że to będzie drugi rok dopiero mojej hodowli. Na razie się uczę i szukam co mi najbardziej będzie pasowało. Nie tylko smakowo ale również pod względem hodowli.
#9848
Napisano 24 styczeń 2015 - 13:10
Nie wiem czy chcesz hodować myszy czy kury bo z opisu wnioskuję że to pierwsze. Najlepszym izolatorem jest powietrze, oczywiście nieruchome. Styropian czy wełna skalna (słyszałem że zmieniła nazwę na mineralną ostatnio) ma już gorsze właściwości izolacyjne bo to nic innego jak powietrze zamknięte w małych poliuretanowych balonikach, a poliuretan jest słabym izolatorem. W rezultacie styropian jest prawie dwukrotnie gorszym izolatorem od powietrza. Samo drewno też nie jest tak dobrym izolatorem jak się powszechnie sądzi. Jest gorsze nawet od płyty OSB która jest uważana za zimną. Nie wypełniaj niczym przestrzeni między ściankami tylko mądrze zaplanuj komory powietrzne między deskami. Pogadaj ze starym fachowcem bo teraz tego nie uczą tylko styropian. W stodole istotnie cieplej niż na zewnątrz nie jest. W stodole jest tylko wyższa temperatura odczuwalna z uwagi na znacznie mniej intensywny ruch powietrza. Pewnie zastanawiasz się co to zmieni jak będzie styropian a jak go nie będzie. Otóż w styropianie myszy nie wyłapią żadne koty, nawet Twoje, a pomiędzy deskami wprawdzie też nie wyłapią ale np. możesz wywiercić otwór i wsypać jakąś trutkę. Myszy harcujące w ścianie przez noc kiedy kury śpią (powinny spać) powodują znaczny spadek nieśności. Kury zamiast żerować w dzień to idą na grzędę i odsypiają. Na niektórych wełnach skalnych jest napisane że jest skuteczna przeciw gryzoniom. W praktyce jej skuteczność jest podobna do skuteczności puszczania oka do dziewczyny po ciemku. Dobrym pomysłem jest membrana wiatroszczelna. Zrób też skrzynię nawozową. Garstka superfosfatu pojedynczego rozwiąże problem zapachu amoniaku.Mirek, co za przykra sytuacja
Kurnik tylko jako przykład dałam, cena jest kosmiczna. Ja mam dużo desek jeszcze z przenosin stodoły i po budowie, właśnie jesteśmy na etapie segregowania materiału. Myślę, że wystarczy.
Ponieważ kurnik będzie wewnątrz stodoły, od strony zawietrznej, zastanawiam się, czy zasadne jest ocieplane dwóch wewnętrznych ścianek. Tam jest całkiem ciepło, mimo, że stodoła jest drewniana, to jednak daje osłonę.
Gniazda zarówno te w tym gotowym kurniku jak i te które ma koleżanka Ania to są bardzo dobre bo zapewnią Ci sporu ruchu na świeżym powietrzu podczas szukania jajek na wybiegu. Jeżeli chcesz zrezygnować z tego świeżego powietrza to zrób takie gniazda - http://ptasi.pl/gnia...p-standard.html
Grzędy zrób w na jednym poziomie. Możesz także zrobić w drugim miejscu drugie grzędy znacznie wyżej. Na temat tej "lipy" zwanej kurnikiem w linku nie będę się wypowiadał bo nie warto.
I jeszcze jedno. Deski lis czy norka amerykańska przegryzie bez trudu. U mnie jeszcze norka nie zawitała ale w Twojej okolicy jest ich plaga. Jeżeli jest ryzyko podejścia tych drapieżników to konieczne jest zabezpieczenie siatką lub blachą. Blacha jest lepsza bo zabezpiecza przed gryzoniami. Wystarczy na wysokość 60 cm (przed gryzoniami wystarczy 40 cm blachy).
Budowę domu rozpoczyna się od dymu z komina, a kurnika od omleta.
Pozdrawiam wszystkich na Forum!
#9849
Napisano 24 styczeń 2015 - 13:56
Michał, ja nie latam po polu i nie szukam jajek czasami jakaś gdzieś zniesie, ale zazwyczaj wszystkie jajka sa w gniazdach czy w przedsionku starego kurnika, na stryszku lub przy klatce królików.
U mnie dzisiaj 3 jajka od kaczek Piżmowych widziałam, jak młoda siedziała z matką już nie raz, ale dzisiaj zniosła jajko Teraz mam zagwostkę, bo do jednego gniazda się zniosły...czy skoro mi się teraz 3 będzie niosła, czyli niedługo ostatnia zacznie, to nie lepiej na razie zbierać jaj i odkładać coby inku napełnić, a jak już zbiorę, to dopiero wtedy im zostawiać...no bo jednak od 3, a zaraz od 4 kaczek szybciej go napełnię
#9850
Napisano 24 styczeń 2015 - 15:15
Jajka do inkubacji zbieraj nie rzadziej niż co 3 godziny i trzymaj w temperaturze 10 - 18 stopni do tygodnia i do 12 dni w temperaturze 10 - 12 stopni. Ważne aby temperatura jajek nie spadła poniżej 8 stopni i nie podniosła się powyżej 23 stopni. Jajka przechowywane dłużej niż 12 dni inkubują się dłużej, czasami nawet o dwie doby.
Pozdrawiam wszystkich na Forum!
#9851
Napisano 24 styczeń 2015 - 15:20
#9852
Napisano 24 styczeń 2015 - 15:36
To co wyżej napisałeś o jajkach do inkubacji, to domyślam się, ze chodziło o kacze jajka? Te zbierała bym tylko rano, bo moje kaczki do godziny 10 już wszystkie są po niesieniu
taką temp. o jakiej piszesz mam w piwnicy, więc tam mogła bym zanosić. Tylko przez 12 dni, to całego inku nie załaduję, ale coś tam zawsze będzie. jak by się każda niosła codziennie to 36 jaj, chyba, że młoda zacznie się nieść na dniach.
no i mam nadzieję, że jaja zalężone są, bo jak widzę tego mojego niezgrabnego ogromnego kaczora przy tych moich zgrabnych sporo mniejszych kaczkach, to nie wiem...te jajka od starszych kaczek są na 100% zalężone, bo jak do ciasta uzywam, to po rozbiciu sprawdzam. nie wiem jak od młodej, bo niby jak poznam które jej jajko
a co jeszcze zauważam od kilku dni. mam 4 perliczki samiczki i 2 perliki samce. od jakiegoś czasu jeden z perlików jest przeganiany i atakowany, nie tylko przez perlika, ale głównie przez perliczki!! no to chyba znak, że ma być rosołek z tego perlika skoro perliczki go nie chcą
#9853
Napisano 24 styczeń 2015 - 16:13
Chodzi o jajka kurze i kacze. Gęsie można przechowywać o 2 - 3 dni dłużej. Indycze chyba też choć nie pamiętam dokładnie i upierał się przy tym jak przy niepodległości nie będę. Ważna jest także wilgotność podczas przechowywania, która powinna być na poziomie 80%. Zarodki w jajkach przechowywanych w niższej lub wyższej wilgotności często zamierają przed wykluciem. Przed włożeniem do inkubatora sprawdź wysokość komory powietrznej. Jeżeli jest powiększona ponad 3-4 mm w zależności od wielkości jajka znaczy że jajko jest wysuszone podczas przechowywania. Dotyczy to wszystkich gatunków drobiu domowego w zależności od wielkości jajka.
Kury w naturze niosą tak jak kaczki do jednego gniazda a potem jedna z nich siada a reszta niesie do następnego i tak dalej.
O perliczkach nie mam zielonego pojęcia więc nie pomogę.
Pozdrawiam wszystkich na Forum!
#9854
Napisano 24 styczeń 2015 - 16:24
z perliczkami nie ma co pomagać, ja tam się cieszę, że tak naturalnie selekcja przebiega mąż się śmieje, że przewalone mają te moje ptaki. bo taka perliczka czy kogut, nie dość że terroryzowana przez resztę, to za karę jeszcze trafi do gara
#9855
Napisano 25 styczeń 2015 - 10:24
Miałem dziś skubac kaczki ale jakoś nie mam ochoty pożyją jeszcze trochę;-)
Pozdrawiam ;-)
#9856
Napisano 25 styczeń 2015 - 10:53
#9857
Napisano 25 styczeń 2015 - 11:40
#9858
Napisano 25 styczeń 2015 - 11:43
#9859
Napisano 25 styczeń 2015 - 14:52
Dziękuje za cenne wskazówki, na pewno wezmę je pod uwagę. Rozumiem, że gniazda powinny mieć zasłonięte wejście?
Dobrze rozumiem, żeby nie robić grzęd piętrowo?
Stodoła stoi na solidnym murowanym fundamencie, który wystaje najmarniej na 40 cm i ma betonową wylewkę, mimo to powinnam np osiatkować ścianki kurnika przed szkodnikami?
#9860
Napisano 25 styczeń 2015 - 16:30
u mnie dzisiaj rekord z jajkami 21 przyniosłam oczywiście kaczych nie liczę
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych