Jump to content

Recommended Posts

Posted

Chciałbym Was zapytać tak jak napisałem powyżej w temacie: jakie nawozy siewne zastosować bo chciałbym zacząć to robić ale nie mam pojęcia jak mimo, że posiadam już od rok siewnik z taką skrzynią nawozową ale jeszcze z niej nie skorzystałem. Mam nadzieje, że ktoś ma taki siewnik i mi pomoże :D.

Pozdrawiam!

Posted

Temat trudny. Umieszczenie nawozu w dawce przekraczającej startową razem z nasionami lub bezpośrednio w ich sąsiedztwie negatywnie wpłynie na zdrowie wschodzących roślin. Szczególnie niebezpieczne są nawozy szybko działające i wolno przemieszczające się w profilu glebowym. Niektóre składniki, jak np. potas są pobierane przez rośliny w sposób luksusowy i mogą blokować pobieranie innych składników, np magnezu. Specjalne nawozy wolno działające lub o opóźnionym działaniu są bardzo dobre, a jeszcze lepsze do wyczyszczenia portfela. Moim zdaniem taki luksus można stosować w ściśle określonym i uzasadnionym celu. Przykładem takiego celu niech będzie rzepak który musi przed zimą osiągnąć określony poziom dziewięciu lub więcej liści, a często na to brakuje czasu. Wtedy takie dokarmienia odpowiednim nawozem ma uzasadnienie ekonomiczne. Podobnie jest w przypadku kukurydzy, dla której z kolei w Polsce okres wegetacyjny jest jednym z istotnych czynników determinujących plon. Możesz spróbować taki wysiew, ale zrób to ostrożnie. Jeżeli odległość nasion od nawozu wynosi 5 cm z moich bardzo pobieżnych wyliczeń wynika, że fosforu, który nie jest wychwytywany przez minerały ilaste, możesz dać nawet 30-50 kg w zależności od gleby, ale tych trudno przemieszczających się w profilu (azot, potas) powinno być razem nie więcej niż 12 kg. Nic nie napisałeś na temat siewnika, a przede wszystkim o sposobie przez niego umieszczania nawozu i nasion, więc do szczegółów trudno się odnieść.

W Związku Radzieckim w czasach kultu jednostki zalecano siew pszenicy razem z superfosfatem. Pszenica rosła jak słupy telegraficzne, a w niektórych rejonach nawet jeszcze gęściejsza. Pozdrawiam!

Posted
Bardzo ciekawy temat, też chciałbym przeczytać odpowiedź bo jestem ciekaw. W tym roku kukurydzę siałem siewnikiem który mógł także podawać nawóz, ale nawóz wysiałem dzień przed siewem oddzielnie bo bałem się że granulki nawozu które będą rozpuszczać się w glebie mogą przypalić kiełki kukurydzy bo przecież w nawozach sztucznych duże stężenie azotu jest. Pozdrawiam :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...