Jump to content

Recommended Posts

Posted
 

Rolnicy !  Od 2016 będzie można legalnie sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Wszystko to za sprawą ustawy przyjętej przez sejm 9 kwietnia 2015. Sprzedaż produktów takich jak soki, dżemy, sery, kiełbasa itd. będą opodatkowane w wysokości 2 proc. od przychodów do kwoty 150 tys. euro rocznie.

Jak Wam się podoba to rozwiązanie ? 

 

Posted

U mnie nie ma hura optymizmu . Fajnie  że coś ruszyło ale założenia tej ustawy były inne. Niestety politycy położyli i tak łapę na tych groszach które uzyska się sprzedaży. W projekcie ustawy było zwolnienie tych malutkich producentów z opodatkowania. Więc wiele się nie zmieni bo ludzie dalej bedą szli w szarą strefę żeby nie płacić tego ryczałtu. Poczekam jeszcze na przepisy wykonawcze wtedy zobaczymy jak to wyjdzie. 

Posted

Dokładnie tak kolego. Wczoraj oglądałem transmisję z Komisji Rolnictwa. Obecni tam rolnicy i związki rolnicze oraz producenckie nie zostawili suchej nitki na tym gniocie. Rolnikowi nie wolno wstawić produktu do sklepu lub sprzedawać samemu choćby pod dachem, musi pod gołym niebem. Jeżeli sprzeda coś w domu bo akurat pada deszcz to kara może być większa niż wartość gospodarstwa. Wprowadza też rolników równych i równiejszych. Pomimo że prace nad ustawą trwały od 2009 nie zdecydowano się na konsultacje społeczne/ Nie orientujecie się przypadkiem czemu? Rolnicy na Komisji mówili, że o projekcie dowiedzieli się przypadkiem i to już po zatwierdzeniu przez Sejm. Wolę zamiast tych 2% podatku jak przewiduje ustawa zapłacić 5,5# i mieć spokojną głowę, mieć możliwość wstawiania do sklepów w całej UE. Dzięki tej ustawie do polskich sklepów będą mogli wstawiać żywność np. niemieccy rolnicy a polskim rolnikom będzie to zakazane. Zakazane będzie także wstawianie żywności przez polskich rolników do sklepów niemieckich choć dzisiaj jest to dozwolone. Pozdrawiam wszystkich na Forum!

  • 3 weeks later...
Posted

Uczestniczyłam kiedyś w rozmowach na temat sprzedaży bezpośredniej. A także przydomowych serowarni. (Jako tłumacz).

W krajach, którym zależy na tym, żeby rolnicy mieli gdzie sprzedawać swoje produkty, jakoś da się znaleźć rozwiązanie.

 

Przykładowo, w regionie Lacjum, do którego należy Rzym, organ będący odpowiednikiem naszego sejmiku wojewódzkiego, wprowadził rozporządzenie: w stołówkach szkolnych i przyzakładowych, w szpitalach i innych placówkach zbiorowego żywienia, nie można podawać produktów, których przydatność do spożycia przekracza 48 godzin.

I cześć!

Ten zapis załatwił rolnikom z całego regionu stały i chłonny rynek zbytu - i wyeliminował importowane śmieci!

 

Da się? Da się. Tylko trzeba chcieć.

 

Europa zauważyła, że lepszą żywność produkują niewielkie gospodarstwa. Zapanowała moda na żywność "bio"

(temat tegorocznych targów w Mediolanie).

Powraca się do "ekologicznej" produkcji i zdrowej żywności, bez nawozów sztucznych, itd.

 

My nie musielibyśmy do niczego wracać. Nasze gospodarstwa takie po prostu są!

Moglibyśmy wyżywić całą Europę zdrowymi warzywami i mięsem!

 

Tymczasem... nic się nie opłaca. Z wyjątkiem przydomowego ogródka na własny użytek. Wstyd i hańba!

Posted
Też powtażam, że nasza żywność jest produkowana przy średnich i niskich dawkach azotu jak również przy minimalnej ilości pestycydów, a zwierzęta leków. Powód ? Wielokrotnie nas nie stać np. skorzystać z usług weta, który w dużym gospodarstwie jest na etacie, albo np. dozwolone stosowanie czystego azotu do 170 kg na ha. No może burak i rzepak tu podchodzi, ale kilkudziesięcio hektarowe gospodarstwo żadko przekroczy 100 kg N / ha

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...