Jump to content

Recommended Posts

Posted

Planujemy zakup mieszkania, córka wybiera się na studia do Rzeszowa i pomyślaliśmy, że będzie to dobra inwestycja. Problem polega na tym, że znaleźliśmy fajne mieszkanie z ogłoszenia ale jest spółdzielcze własnościowe bez KW. Podobno nie ma problemu z wyrobieniem KW, ale chciałbym się upewnić czy rzeczywiście tak jest?

Posted

Pogadaj z prawnikiem, notariusze często udzielają porad bezpłatnie, prawdopodobnie jest KW na całą nieruchomość i trzeba z niej wyłączyć to mieszkanie i założyć nową KW W tym wypadku spółdzielnia i właściciel jest stroną, tylko tak to podajesz, że skoro jest właściciel to powinna być KW

Idź do notariusza.

Posted

Można to załatwić, pod spółdzielnia jest właścicielem ziemi na której stoi ten budynek. Jeżeli tak, będzie to jedynie formalność.

Bez KW raczej nie kupowałbym mieszkania.

  • 1 month later...
Posted

Ze spółdzielni trzeba zdobyć pisemną zgodę na wyodrębnienie KW dla lokalu. Notariusz w akcie przenoszącym prawo do lokalu na nowego właściciela wpisze odpowiednią treść, sąd wtedy wyodrębnia KW już dla lokalu.

Posted

Nie ma zakazu nabywania spółdzielczego prawa własności lokalu dla którego nie jest prowadzona księga wieczysta. Czasami warto się zainteresować kupnem takiego lokalu bo jest to karta przetargowa przy ustalaniu ceny. Są jednak zagrożenia. Przede wszystkim nie jesteś chroniony zasadą "dobrej wiary ksiąg publicznych", co oznacza że ryzyko bierzesz na siebie. Możesz np. kupić nieruchomość która jest już raz sprzedana. Jeżeli jest księga wieczysta masz wtedy pewność co do położenia i powierzchni nieruchomości - lokalu (oznaczenia), właściciela, ciężarów i ograniczeń ciążących na nieruchomości - lokalu (np. egzekucji komorniczej) i hipotek (z wyjątkiem tzw. "hipoteki ustawowej" czyli zadłużenia w US i ZUS, ale ta powinna być sprawdzana przy akcie). Księgę wieczystą, jeżeli kupowany lokal takowej nie ma, można, a wręcz trzeba założyć poprzez wniosek w treści samego aktu notarialnego kupna. Kupując wnioskujemy o założenie KW i na podstawie tego aktu sąd zakłada KW. Ponosimy wtedy przy akcie dodatkową opłatę 260 zł o ile nie życzymy sobie innych wpisów w KW.

Kupując lokal lub nieruchomość bez księgi wieczystej należy dopilnować aby w akcie notarialnym znalazło się oświadczenie zbywającego że:

- przysługuje mu prawo własności,

- lokal (nieruchomość) nie jest obciążony jakimikolwiek prawami na rzecz osób trzecich,

- w stosunku do lokalu (nieruchomości) nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne,

- nie toczą się postępowania o zwrot nieruchomości (np. byłym właścicielom)

- nie jest on uprzednio zbyty umową sprzedaży

- nie jest on obciążony na rzecz osób trzecich.

Jeżeli zbywca skłamie będzie miał wyrok karny i naprawienie szkody. Trzeba się zastanowić czy będzie w stanie tę szkodę naprawić.

Księgę wieczystą możemy założyć także składając we właściwym ze względu na miejsce położenia lokalu (nieruchomości) wypełnionego druku wniosku oznaczonego jako „KW-ZAL”. Wniosek składa osoba której przysługuje  prawo własności do lokalu (nieruchomości) . Do wniosku wymagane jest dołączenie dokumentów stwierdzających własność nieruchomości (np. akt notarialny, wyrok lub orzeczenie sądu, przydział ze spółdzielni, itp) oraz dokumenty niezbędne do oznaczenia nieruchomości. Takim dokumentem jest na przykład wypis z ewidencji kartoteki budynków (rejestru gruntów) z pieczątką że stanowią podstawę do dokonywania wpisów w księdze wieczystej.

Warto to zapamiętać bo te same zasady dotyczą np. zakupu ziemi rolnej, a mnie zdrowie szwankuje :D. Pozdrawiam!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...