Jump to content

Recommended Posts

Posted

Chodzi o awaryjne zasilanie do chłodni, lodówek i chłodziarek do mleka. Przydałoby się również aby potrzymało ciągłość pracy innych urządzeń elektrycznych używanych do bydła mlecznego. Taki o mocy 15-20 kVA powinien wystarczyć. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? To co jest istotne, to stabilność generowanej mocy. Raczej 3-fazowy.

Posted
AVR, 3 fazy z wyjściem dodatkowym 1 fazy. Policz dokładnie moc wszystkiego bo niema sensu kupować urządzenia z nadwyżką które niewiadomo kiedy będzie potrzebne, pasuje to obsługiwać by było zawsze sprawne.
Posted

Zgadzam się z kolegą, nie ma co kupować takiego, który wygeneruje Ci zbyt dużo energii, bo różnice w cenach pomiędzy 15kVA a 20 kVA są znaczne. Gdy pracowałem kiedyś na pewnym gospodarstwie w Wielkopolsce, to tam akurat mieli agregat Fogo. Cichy z układem SZR, dwa sterwoniki jeden w agregacie a drugi w rozdzielni. Polegało to na tym, że przy braku energii elektrycznej następował automatyczny rozruch i dostawa energii do sieci. Dobre, ale nie są tanie.... tutaj masz specyfikację w zależności od wybranego silnika: https://axam.net.pl/s,agregaty-pradotworcze-stacjonarne,245.html

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Posted

Panowie,a czy z drugiej strony nie jest tak,ze lepiej już kupić większy agregat z nadwyżka i zapasem mocy,bo przecież tak an dobrą sprawę to nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać, Kupując słabszy,zawsze możesz żałować potem,ze przydałby się jednak większy,sprawa jest moim zdaniem do przemyślenia.

  • 2 weeks later...
Posted
nie dokońca, agregatem na wom nie zasilisz elektroniki i nie do końca urządzenia elektryczne oczywiście bezpiecznie. Problem z agregatem elektrycznym jest na poziomie stałego napięcia które ma bardzo duże skoki, nawet przy włączeniu czy wyłączeniu drugiego urządzenia jest duży skok napięcia. Agregaty z AVR są bardzo drogie i kupowanie z nadwyżką mocy boli po kieszeni. Ja generalnie jestem za agregatem na wom, ale tylko do zasilania silników elektrycznych i oświetlenia. Agregat na wom eliminuje konserwacje i serwis silnika spalinowego co może dodatkowo obciążać czasowo rolnika, a zapięcie agregatu do ciągnika to moment, sam generator nie wymaga serwisu na wysokim poziomie.
Posted

Agregaty dobiera się najpierw do sposobu zasilania odbiornika, a nie ze względu na to czy mają AVR czy nie. Może trochę teorii. Prądnica (nie jest to prądnica pod względem elektrycznym ale funkcjonalnym więc zostańmy przy tej prądnicy) wytwarza prąd przemienny zazwyczaj czterofazowy. Mogą być prądnice samowzbudne lub obcowzbudne. Samowzbudne nie tolerują praktycznie żadnych przeciążeń, obcowzbudne są droższe ale wytrzymują przeciążenia nawet 3-krotne przez kilka sekund. Prod z prądnicy zostaje wyprostowany i trafia w tańszych agregatach do układu który przełącza 100 razy na sekundę kolejność biegunów, a w droższych do inwertera który na wyjściu podaje sinusoidę. Oczywiście do zasilania komputera czy telewizora których zasilacz jest impulsowy nie ma znaczenia czy prąd ma pełną sinusoidę czy nie, podobnie jak dla urządzeń działających na zasadzie oporowej. Schody zaczynają się gdy chcemy podłączyć urządzenie indukcyjne, np. silnik, transformator. Napięcie sieci to 230V, ale w szczycie to 230 V * 20,5 = 325 V. Aby sprawnie zasilać urządzenia indukcyjne wymagany jest inwerter który zapewni te 325V.

AVR oznacza, że prądnica jest samowzbudna, brak AVR nie oznacza że jest obcowzbudna. Tak obrazowo do silnika 10 kW potrzeba agregatu z prądnicą samowzbudną (z AVR) o mocy co najmniej 30 kW lub z prądnicą obcowzbudną 10 kW, ale dobór mocy to następny krok. Pozdrawiam Forumowiczów!

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Posted

propozycja moja generalnie była na doraźną pomoc kilka razy w roku i nie na telewizor czy jakieś sprzęty elektroniczne a na to co konieczność czyli np dojarka, chłodnia do mleka itp na kilka godzin kilka razy w roku.

Bez telewizora chyba da radę żyć tyle czy warto przepłacać by mieć komfort ogladania m jak m :-)

Posted

Z telewizorem i innym sprzętem elektronicznym zasilanym impulsowo to nie ma problemu. Nawet tani agregat zasili. Gorzej z urządzeniami indukcyjnymi, np dojarka czy chłodziarka do mleka. Tu musi być "pełna sinusoida". Pozdrawiam Forumowiczów!

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
Posted

Akurat u nas znajdziesz kilka ciekawych modeli w rozsądnej cenie, tak aby na wypadek awarii włączyć te absolutnie niezbędne sprzęty. W jakim budżecie chcesz się zmieścić łącznie na ten cel? Podaj szczegóły i doradzimy już konkretne modele.

 

Miałem pożyczony, ale musiałem oddać. Budżet to około do 3 tys zł max.

  • 4 weeks later...
Posted

Moim zdaniem jak już kupować, to trochę bardziej profesjonalny sprzęt który jest w stanie wygenerować co najmniej tych 10 kVA energii elektrycznej. Chodzi o to, aby bez problemu i na luzie był w stanie obsłużyć co najmniej kilka urządzeń elektrycznych. Oświetlenie, automatykę a przede wszystkim automatykę odpowiedzialną np  za ciepło (czyli pompy odpowiedzialne za obsługę pieca gazowego i centralnego ogrzewania). Wrzucam jeszcze tutaj: https://www.egsystem-sklep.pl/agregaty-pradotworcze-c-127.html

Może nie najtańsze, ale silnik diesla najlepiej sprawuje się w przypadku agregatów trójfazowych.

  • 4 weeks later...
Posted

Czasami bardziej opłaca się mimo wszystko wypożyczyć taki agregat niż kupować swój. Koszt - to kwestia dogadania się, nie bez znacznia są też warunki wynajmu, wysokość kaucji jaką trzeba wpłacić.

Przykładowe zasady wynajmu określone są tutaj: https://tel-bud.com.pl/zasady-wynajmu/

Jak wiać przy dłuższym wynajmie elastycznie podchodzą do kwestii cen.

Posted

U mnie tylko 1 ras trafiło sie że powaliło słupy niskiego i wysokiego napięcia łącznie z transformatorami ponad 3 tygodnie nie było prądu. Wypożyczyłem wtedy agregat o mocy pozwalającej produkować pasze - nie zdecydowałem się na zakup. Agregat typu prądnica + silnik spalinowy wymaga konserwacji i przy tak żadkiej przerwie w dostawie energii elektr. nie ma sensu taki zakup.

Sens miałaby prądnica na wom, ale niema AVR. Temat ciężki i jeśli brak energi elekt. nie jest częstym zjawiskiem to niema co sobie nim zawracać głowy. Też dodam że nie znając tematu w przypadku agregatu 3 fazowego przerobiłem brak 1 fazy , ale zaradziłem temu.

  • 2 months later...
Posted

Nie jest fundamentalnie ważne czy ma regulator napięcia lecz ważne aby dawał sinusoidę a nie pseudo sinusoidę. Nie ma to większego znaczenia jeżeli zasilacze są impulsowe, ale w przypadku zasilania transformatorowego lub zasilania silników ma to istotne znaczenie. Regulator jest zazwyczaj w wewnątrz twornicy podobnie jak w alternatorze więc trudno poznać czy jest. Możesz zobaczyć czy ma pierścienie ślizgowe i szczotki które wskazują na obecność regulatora napięcia. Możesz też podłączać różne obciążenia i obserwować napięcie. Pozdrawiam!

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...