Jump to content

Recommended Posts

Posted

W tym roku stwierdziłem u siebie na części upraw kiłę kapusty. Ktoś już może przerabiał ten temat? W jaki sposób z nią walczyć i jej zapobiegać? Część upraw rzepaku poszło przez nią na straty.

Posted

Musisz zastosować takie elementy walki z kiłą kapusty:

  1. Odporna odmiana.
  2. Zdrowa rozsada wyprodukowana na rozsadniku wolnym od kiły.
  3. Prawidłowe zmianowanie.
  4. Wolne od kiły pole lub odkażone.
  5. Zaprawienie korzeni rozsady.
  6. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego (dlaczego to szerszy wykład i nie związany z tą chorobą).
  7. Prawidłowe, zbilansowane nawożenie.
  8. Azot w formie saletrzanej bo jak w amonowej kiła da znać o sobie (mocznik traktuj jako formę amonową).

To powinno ustrzec przed kiłą kapusty. Pozdrawiam Forumowiczów!

Posted

Jak masz już kiłę na polu to jedyny skuteczny sposób walki z nią jest unikanie uprawy z rodziny kapustnych na danym polu :) ot tyle tylko nie wiem ile lat trzeba odczekać :( a z drugiej strony ciężko będzie ci sie jej pozbyć bo zawsze na sprzęcie jakąś ziemie na inne pole przewieziesz a to wystarczy żeby następne pole zapaskudzić oczywiście jak na nim też będzie coś kapustnego.

A tak w ogóle to kiły by nie było gdyby Kolega stosował zmianowanie a nie jedną rodzinę w kółko :(

 

Pozdrawiam

Posted

Czyli po staremu, po 3 latach może nie wystąpić ale było 7 prewencyjnie.

Lata temu w miechowie były jakieś włośnie roślinne i zdaje sie padał jęczmień, zalecana była dezynfekcja ciągnika i sprzętu zjeżdżając z jednego a wjeżdżając w drugie pole

Posted

Nie po staremu lecz po nowemu, Kolego! Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu dostępne były środki zwalczające kiłę, a dokładnie niszczące zarodniki w w glebie. Przy wejściu do UE Polska zobowiązała się do wycofania tych środków. Jeszcze wcześniej w pierwszej połowie ubiegłego wieku był nawóz który oprócz właściwości nawozowych i melioracyjnych niszczył patogeny glebowe, w tym kiłę. Jeszcze dawniej rolnicy którzy wiedzę czerpali z obserwacji i wyciąganiu wniosków przekazywali przekazywali tę wiedzę swoim następcom znali pewien "myk płodozmianowy" aby szybko i skutecznie pozbyć się kiły i nie dopuścić do jej pojawienia się na polu. Teraz wiedzę czerpie się z podręczników a nie od moherów, a tam napisano że takie następstwo roślin jest niedopuszczalne. Sprawdziłem to dokładnie. I mamy po nowemu. Pozdrawiam Forumowiczów!

Posted

Należy minimalizować, redukować warunki sprzyjające do jej powstania. A są nimi warunki beztlenowe, stosunkowo niskie pH gleby oraz w glebach o niskiej zawartości wapnia. Należy też zadbać lepsze warunki dla rozwoju mikroorganizmów glebowych które minimalizują ryzyko rozwoju powstania kiły kapusty. Stosuje się takie mieszkanki jak Vit-org czy greenhum. Robi sie to przed zasadzieniem roślin. Tutaj masz to dobrze wyjaśnione http://greenecopoland.pl/porady/kila-kapusty-skutecznie-zapobiegac/

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...