Wał przegubowo-teleskopowy z przegubami Kardana do napędu maszyn rolniczych od WOM ma zazwyczaj dwa przeguby Kardana. Rzadko mówimy "przekładnia Kardana". W istocie każdy przegub Kardana jest przekładnią gdyż nie jest homokinetyczny (równobieżny tak jak np. przegub Birfielda stosowany w samochodach osobowych do napędu kół przednich) i gdy kąt pomiędzy wałem napędowy i napędzanym jest różny od zera prędkość obrotowa wału zmienia się pulsacyjne dwa razy na każdy obrót. Wał teleskopowo-przegubowy posiada dwa przeguby i zadaniem drugiego jest także znieść pulsowanie. Aby to było możliwe konieczny jest warunek i wystarczający żeby płaszczyzny krzyżaków w każdym momencie obrotu były równoległe. Ten warunek jest spełniony wtedy i tylko wtedy gdy oś wału napędzającego wał przegubowo-teleskopowy (czyli WOM traktora) i oś wał napędzanego przez wał przegubowo-teleskopowy (czyli WOM maszyny) są do siebie równoległe. Znalazłem w necie rysunek na stronie http://regeneracjawa...niany element (ten z białym tłem) który pokazuje jak powinien być ustawiony wał przegubowo-teleskopowy z przegubami Kardana aby napęd nie był pulsacyjny i nie powodował drgań.
Wróćmy do napędu maszyn przy pomocy WOM. Jeżeli osie wałów WOM traktora i maszyny nie są równoległe prędkość obrotowa będzie się zmieniać. Jeżeli moment bezwładności maszyny jest znacznie mniejszy od momentu bezwładności traktora drgania wystąpią na maszynie powodując wszelkie ich konsekwencje. Jeżeli bezwładność maszyny jest zbliżona do bezwładności traktora to w trakcie jednego obrotu maszyna dwukrotnie będzie na przemian stawiać opór wynikający z jej bezwładności gdy wał przegubowo-teleskopowy w części zdawczej przyśpiesza i "wyprzedzać napęd traktora" gdy gdy zwalnia bo maszyn go wtedy przyśpiesza. Przekładnie zębate w traktorze mają pewien luz i powstają drgania traktora. Kiedyś na maszynach i traktorach było naklejone ostrzeżenie że przed skrętem i przed uniesieniem maszyny zawieszanej należy wyłączyć napęd WOM. Podczas unoszenia np. kosiarki nie jest konieczne wyłączenie WOM ale wtedy i tylko wtedy gdy łącznik górny jest ustawiony równolegle do cięgien. Nie możliwe jest skręcanie z maszynami półzawieszanymi napędzanymi wałem przegubowo-teleskopowym z przegubami Kardana, choć nie do końca, ale to inny temat. Żeby uniknąć konieczności wyłączenia WOM na uwrociach trzeba zmienić wał przegubowo-teleskopowy z przegubami Kardana na taki z przegubami homokinetycznymi np. Birfielda czy Rzeppa.
Przyczyna drgań przy napędzie brony wahadłowej czy prasy nie leży po stronie traktora czy maszyny lecz po stronie osoby agregatującej je razem, a czasami projektanta maszyny lub traktora (C-360 jest takim przykładem). W rozrzutniku obornika musiałem przerobić zaczep dyszla gdyż albo rwał łańcuch napędzający adapter albo częściej ukręcał wał napędzający ten łańcuch. Po przeróbce dyszla jak ręką odjął.
Do napisania tego posta zainspirowała mnie Wasza dyskusja na czacie i jest w istocie krytyką Waszej dyskusji za co przepraszam! Pozdrawiam Forumowiczów!