Jump to content

Recommended Posts

Posted

Mam problem z mchem w trawniku,normalnie kawałkami zrobił się dywan z tego ,  a że lubi on miejsca zacienione i kwaśną ziemię podobno zrobiłem próby. Sprawdziłem domowym sposobem ph czyli ocet + ziemia- mieszanka bulgotała, a  przy mieszaninie z sodą brak reakcji czyli jest zasada. Oddana próbka ziemi do laboratorium wykazała 7,6ph. Może ma ktoś pomysł jak się pozbyć tego mchu , bo jakoś nie mam pomysłu . Wiosną robiłem wertykulację, no niesttety po jakimś czasie mech odrósł na nowo , a jesień jest mokra no i wiadomo nic się nie da zrobić. OGÓLNIE TRAWA JEST JAKAŚ SŁABA mimo że posypuję ją jesienią polifoską , a wiosną azotowymi.

Posted

Gleba jest zbyt zbita aby rozwijał się system korzeniowy traw, bez dostępu powietrza i na dodatek cień pada na trawnik. Tyle się dowiedziałem z Twojego postu. Wyciąganie wniosków że mech lubi kwaśne i zacienione gleby nie ma w rzeczywistości potwierdzenia. W zbitej glebie mech ma po prostu przewagę nad trawą podobnie jak w zacienionych miejscach bo wodę pobiera poprzez część nadziemną. Kontakt mchu z glebą jest znacznie mniejszy niż traw więc wpływ niekorzystnych czynników glebowych takich jak zakwaszenie jest mniejszy na mech niż na trawę.

Ja bym starał się stworzyć jak najlepsze warunki dla traw i jak najgorsze dla mchu. Najpierw zrobiłbym tzw. aerację, a następnie cały trawnik posypałbym piaskiem, takim średnim o średnicy ziaren tak do 0,5 mm.

Podoba mi się Twoja metoda pomiaru kwasowości. Z kwasowością gleby jest bardziej złożona sprawa która wyszła choćby z tym mchem. Ale to chyba nie jest miejsce aby rozwijać temat. Pozdrawiam!.

Posted

No tak  się akurat dziwnie składa , że na podwórku nic nie ma , mimo że się chodzi , przejeżdża itd, a nawet w jednej częsci  słońce nigdy nie zagląda bo stoi  garaż od południowej strony i trawnik ma się dobrze , mimo że jest zajeżdżony. (( czytać zagnieciona ziemia ) czyli cień i zagnieciona ziemia nijak się mają do mchu. A teraz do rzeczy , dywan z mchu zrobił mi się przed domem , gdzie użytkownikami są , pies ,kot i koszący trawę ( latem min, raz w tygodniu ) więc nie ma mowy o ugniataniu, a cień jest z paru krzewów i drzewek . owocowych. Trawnik ma cztery lata, a poprzedni zlikwidowałem  bo też mech wziął górę , a przy tym usychała trawa takimi placami , jak się potem okazało przy przekopaniu ,było mnóstwo pędraków , które jak myślę podgryzały korzenie. 

 

 

 

Posted

Tam gdzie chodzisz Kolego czy przejeżdżasz zniszczysz delikatne mchy które nie mają korzeni a jedynie chwytniki. Trawy są bardziej odporne. Prawdopodobnie gdzieś obok jest nieużytek więc stąd szkodniki glebowe. Żeby się przekonać czy są szkodniki glebowe i jakie zrób pułapkę z przekrojonego kartofla zakopanego na głębokość ok. 5 cm cięciem do dołu. Po pięciu dniach powinny się wyłapać, zwłaszcza drutowce. Do kartofla schodzą się z ok. 2 metrów. Są też środki chemiczne, ale popytaj w sklepie o coś na bazie diazynonu.

Dobierz mieszankę ze sporym udziałem kostrzew i życic gdybyś zakładał od nowa. Piasku daj tak 1-2 cm. Pozdrawiam!

Posted

nie mogłem edytować więc piszę dalej

to skład mieszanki jaką wysiałem, z ziemniakiem spróbuję ,a co do chemii to nie chciał bym zbytnio stosować bo zabije całe życie pod murawą. Może zawracam trochę d....ę swoim problemem , ale po to są fora by pomagać i służyć pomocą. Trochę poryłem ostatnio trawnik( roboty ziemne ) to pod murawą  ok 10cm jest  mnóstwo pędraków ( przyszłe chrabąszcze) które jak wiadomo niszczą korzenie. Podobno wysianie wapna hydratyzowanego skutecznie je niszczy , lecz przy moim ph chyba raczej nie wskazane -- to tak na marginesie. Spróbuję jeszcze przjechać to aeratorem bo na wertykulację to już za póżno. Pozdrawiam.

Posted
Moim zdaniem skład powinien być mniej więcej taki: kostrzewa czerwona kępowa - 30%, kostrzewa owcza - 30%, życica trwała - 10%, wiechlina łąkowa - 30%.

Z traw na takie warunki najlepiej w warunkach zacienienia spisywałby się śmiałek darniowy, ale nie wiem czy wchodzi w skład mieszanek lub czy można kupić nasiona. Podstawą, wg mnie, powinny być trawy zwartokępkowe. Pozdrawiam!

Posted

Pisząc "profesjonalna analiza ziemi" masz Kolego na myśli sprawdzenie właściwości gleby przy pomocy roślin czy przy pomocy odczynników chemicznych? Ja uważam, że o wiele bardziej profesjonalnie zrobią to rośliny niż odczynniki. Pozdrawiam!

Posted

miałem na myśli chemie i po analizie zalecenia. Analiza przy pomocy roślin jest najprecyzyjniejsza ale obawiam się że mech i trawa to zamało roślin do wskazania przyczyn, a z drugiej strony jest ewidentne że mchu stanowisko pasuje a trawie nie. założyciel wątku zamierza odwrócić kolej rzeczy.

Terz trzeba powiedzieć,że jest niedużo ludzi którzy tak dobrze znają matke nature i umią ją odczytać.

Posted

być może mieszanka traw nie właściwa na tą ziemie  bo trawnik  zrobił się rzadki czyli część roślin wygineła a jak wiadomo lato było bardzo suche , przynajmniej w moim rejonie

Posted

Nie jest za mało, choć mało. Ja bym raczej wyciągnął wniosek że stanowisko jest takie że mech wypiera trawę. Że trawie nie pasuje to chyba zbyt daleko idące wnioski. Szkoły nie uczą czytać znaków przyrody, a "moherów" nikt nie słucha. Może dlatego że nikt na tym by nie zarobił. Teraz nikt nowocześnie wykształcony nie powie np. "zadatek" bo to zalatuje archaizmem dla młodego człowieka.

Kolego ali, spróbuj z gleby zrobić "zacierkę". Weź kawałek i spróbuj rozwałkować między dłońmi i napisz czy się udało i na ile się udało. Cz wiesz może czy w glebie występuje warstwa glejowa (taka szaro-niebiesko-zielona warstwa i na jakiej głębokości?

Pozdrawiam!

  • 3 weeks later...
Posted

Nic już nie będę kombinował , ziemi jest 40-60cm dalej margiel czyli skała wapienna a od wczesnej wiosny idą nawozy, jak pod warzywa i trawa musi być.

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
Posted

Wszędzie można dostrzec plusy, natomiast jeżeli ktoś che pozbyć się mchu ze swojego trawnika to polecam stosować specjalne środki w tym celu, nawet powyżej wymienionych jest kilka na jakich warto się skupić

  • 1 year later...
Posted

Czasami warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje sie pielęgnacją zieleni, jak ta firma z Łodzi: Firma specjalizuje się w pielęgnacji zieleni, mogą również dostarczyć ziemię pod trawnik oraz go zasiać. 

Ziemia pod trawnik powinna zapewnić odpowiedni odpływ wody. Ważne jest również, aby ziemia miała dobry przepływ powietrza, który działa na wzrost trawy.  Sugeruję tutaj wertykulację trawnika. Najlepsza gleba to piaszczysto-gliniasta. Gdy twoja ziemia jest słaba i piaszczysta warto uzupełnić ją torfem i ziemią kompostową..

Ważne jest równiez późniejsze nawodnienie trawnika. 

Posted
Na temat mchu się nie wypowiem, ale u mnie łyse placki na trawniku pojawiały się w miejscu gdzie załatwiała się suka. Różne szkodniki (w tym pędraki i kleszcze) tłucze gnojówka z wrotyczu (chyba założę o nim wątek :)). Gnojówka z pokrzywy może być świetnym nawozem do trawnika i ogródka. Pozdrawiam.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...