Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam i proszę o pomoc koleżeństwo.

 

Czy istnieje rozsądny 'sposób' sprzedaży ziemi rolnej (w rejestrze gruntów figuruje jako ziemia orna) przez rolnika osobie, która jest również rolnikiem, jednak jest z poza danej i sąsiedniej gminy?

 

Problem polega na tym, iż nabywca chce kupić ziemię i przeznaczyć ją po zakupie na cele inne niż rolne. Z informacji uzyskanej w kancelarii notarialnej wynika, iż nabywca musi uzyskać zgodę Agencji Nieruchomości Rolnych /co nie jest przeszkodą/. Agencja z dużym prawdopodobieństwem wyrazi zgodę na transakcję, jednak pod warunkiem iż nabywca będzie użytkował rolniczo zakupioną nieruchomość przez 10 lat  /i tutaj jest właśnie problem/ :-/

 

Proszę w miarę możliwości o poradę.

 

 

 

 

Posted

Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość jest przeznaczona na cele inne niż rolne to ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma zastosowania. Zmieniasz w miejscowym planie i sprzedajesz jako grunt inwestycyjny. Pozdrawiam!

Posted

No własnie.. nieruchomość jest ujęta w studium, jednak gmina nie przewiduje  w najbliższym czasie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu.

Posted

DuzyGrzegorzu możesz rozwinąć myśl o tym, iż plan musi być?

 

Jest zatwierdzone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jednak sam plan zagospodarowania przestrzennego nie został uchwalony :-/

W naszym przypadku sprzedaje rolnik i rolnik (prowadzący również działalność gospodarczą) kupuje.. choć obaj jesteśmy z innej gminy niż przedmiotowa nieruchomość.

Posted

Jeżeli sprzedajesz rolnikowi to jest bez problemu. Jednak czy nabywca będzie mógł przekształcić ten grunt to będzie problem bo interpretacja może być różna. Opisz krótko bez szczegółów na prv to puszczę zapytanie do MRiRW. W razie czego oficjalna podkładka może się przydać. Pozdrawiam!

  • 2 weeks later...
Posted

NOVA CE Katowice

W związku z nową ustawą, która weszła w życie chcielibyśmy osobom, które chcą kupić ziemie zaproponować kierunek Technik Rolnik bądź Rolnik. Technik Rolnik trwa w naszej szkole 2 lata, a Rolnik 1,5 roku. Jest to kwalifikacyjny kurs zawodowy, po którym dostają Państwo świadectwo, świadectwo z kwalifikacji, dyplom z kwalifikacji oraz suplement w języku polskim i angielskim. Informujemy, że nabór wiosenny dobiega końca, więc serdecznie zapraszamy do sekretariatu naszej szkoły, który znajduje się na ul. 3 Maja 26 w samym centrum Katowic. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 534 099 129.

  • 1 month later...
Posted

 

 
Re: Zakup ziemi przez "nierolnika"- jak to jest?

icon_post_target.gifprzez Stasiek_84 » Śr, 15 listopada 2017, 19:07

W praktyce bez problemu nierolnik dostanie zgodę na zakup ziemi, statystyki są ogłoszone i odmowy praktycznie nie występują, a o zgodę i tak trzeba wystąpić i uzasadnić czemu chce się to kupić.
 

to jest odpowiedź z innego forum a ja mam pytanie do kogo o zgodę? lub kto wydaje taką zgodę ? 

 

Zgodę wyraża ANR.

Posted

Wniosek kieruje się do agencji właściwej dla miejsca położenia nieruchomości. Kto robi to personalnie trzeba dowiedzieć się w konkretnym oddziale. Inna osoba będzie w Wawie, inna we Wrocku.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...