Jump to content

Zalozenie fermy kur niosek jako dodatkowe zrodlo dochodu, poczatkujacy rolnik


Recommended Posts

Posted

Witam

Temat przewinal sie przez to forum wiele razy lecz zauwazylem ze przez lata zmienialy sie przepisy i ustawy dlatego zaczalem nowy zeby byc na bierzaco w 2018/2019.

Szukam informacji zwiazanych z zalozeniem fermy kur niosek wolnobiegajacych, z checia zaplace ustalona sume dla tych ktorzy podziela sie swoja wiedza.

 

Moze troszke o mnie,

Po wielu latach emigracji postanowilem wrocic do Polski i zajac sie czyms latwym dopoki nie dobijemy do emerytury. Nie mam zadnego wyksztalcenia rolniczego jedyne co posiadam to wieloletnia praktyke w amatorskiej hodowli kur przydomowych i ozdobnych.

Moja kobieta pochodzi z rodziny rolniczej i jak dowiedzielismy sie ze jej ojciec chce sprzedac ziemie (10 hektarow) to postanowilismy cos z tym zrobic i wrocic do Polski rozkrecajac hodowle wolnobiegajacych kurek.

 

Z racji iz bedziemy sie uczyc (przynajmniej ja musze isc do szkoly rolniczej z tego co wyczytalem) to w tym czasie myslimy zeby zaczac od 300 kurek na pierwszy rok badz dwa i dopiero po tym czasie myslec o 3 tysiacach albo i wiecej.

 

Mam tyle pytan ze nawet nie wiem od czego zaczac.

Zeby zostac rolnikiem i ubezpieczyc sie w KRUS potrzebuje szkole skonczyc z tego co wyczytalem?

Posiadajac do 300 kur niepotrzebuje sie rejestrowac w sanepidzie tylko normalnie rejestrowac swoje przychody i wydatki i rozliczac sie z tego?

Mam dosc obszerny biznesplan juz napisany ale dalej natrafiam sie na niescisloscci zwiazane z tym co wyczytam w internecie a obowiazujacymi obecnie przepisami, z racji iz nie zylem w polsce przez 2 dekady trudno mi znalezc konkretnie informacje po polsku.

Gdzie powinienem szukac wytycznych a propo zostania rolnikiem?

Gdzie powinienem szukac praw i obowiazkow zwiazanych z ferma kur?

Gdzie powinienem szukac wytycznych Unii Europejskiej jezeli chodzi o standardy unijne?

Czyli w skrocie co, gdzie i jak od strony prawnej.

O zbyt sie nie martwie akurat w okolicy 50km nie ma takiej fermy wiec raczej trafilem na nisze. Nie zalezy nam tez zeby bylo to glowne zrodlo utrzymania poprostu cos czym mozna dorobic do emerytury. Pieniadze na wklad wlasny tez nie sa zadnym problemem.

Za jakiekolwiek informacje bylbym bardzo wdzieczny, dziekuje

Posted

Powiem Ci tak powiatowi lekarze weterynarii lubią używać słowa "generalnie" :D Ja ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że jeśli chcesz mieć system pojenia kropelkowego to musisz liczyć 1 smoczek na 10 kur. Co do karmienia to na jedną kurę musi przypadać 4 cm obwodu. 

Posted

Oczywiście że możesz zarejestrować się w Krusie, wtedy musisz sobie go opłacać na własną rękę, jak każdy rolnik. Tak prywatnie Ci powiem że wygrałeś los na loterii mając tyle Ziemi i jakiś wkład własny na rozwinięcie biznesu. Powodzenia!

Posted
przejmując tą ziemie w krus wchodzisz z użędu i nie potrzebujesz żadnej szkoły. Pytanie w jaki sposób chcesz posiąść tą ziemię. Jeśli masz żone która odziedziczy albo jako małżeństwo odziedziczycie tą ziemie to nie cza szkoły. Odnośnie obecnych przepisów dot. drobiu porozmawiaj z powiatowym lek. wet.
Posted

Jeżeli będziesz miał 51 kur to musisz mieć tzw. zakład pakowania jaj. Przeczytaj odpowiedź na moją interpelację - http://orka2.sejm.gov.pl/INT8.nsf/klucz/ATTB5KJ7T/%24FILE/i26286-o1.pdf

Napisałem ją gdyż w obawie przed bankructwem przyszli do mnie producenci jaj mający dwa-pięć tysięcy niosek. Przeczytaj rozporządzenie Komisji (WE) nr 589/2008, a zwłaszcza art. 5 zanim podejmiesz decyzję. Jeżeli nie będziesz w stanie spełnić tych wymogów i Twój zakład pakowania jaj nie uzyska zatwierdzenia nie będziesz mógł sprzedać ani jednego jajka, chyba że skorzystasz z usługowego pakowania u konkurencji. Największy producent jaj produkuje dziennie 1 200 000 jaj. Ty musisz spełnić te same wymogi co on. Pozdrawiam!

Posted

ciekawe że w naszym kraju niedługo krowy kury i świnie to w zoo będziemy oglądać a na przedmieściach paryża zatrzymują ruch i rozkładają barierki by krowy spokojnie przeszły przez droge.

W angli są sygnalizatory świetlne dla przeprowadzenia krów.

U nas polityka wyniszczenia zdrowego jedzenia i z tym nas polaków. mam wrażenie że tak już było, teraz jedynie nie mordują. Teraz słychać wszędzie o rocznicy odzyskania niepodległości....

Po II wojnie wyzwolenie , z jednej okupacji w drugą a po 2004 trzecią

  • 4 months later...
Posted

Dla kur niosek potrzebne są gniazda, przy mniejszych ilościach zwykłe drewniane, ale trzeba pamiętać zbierać, żeby kury nie podziobały i nie pogniotły. 

Jakiś wybieg z trawką ogrodzony płotem i najlepiej od góry też aby nic nie wybrało nam kurek. Dobrze też zabezpieczyć teren przed lisami i kunami za pomocą pastucha elektrycznego to też jakiś koszt dochodzi.

Oczywiście poidła i karmidła niezbędne. Jeśli chodzi o poidła to latem najlepiej sprawdzi się system pojenia na poidłach kropelkowych (taki też posiadam). Kury mają świeżą chłodną wodę. bo w tych zbiornikach często brudzą korytka a woda w dużym zasobniku grzeje się i mogą rozmnażać się bakterie. 

  • 1 month later...
Posted

Jeżeli ktoś z was chcę założyć taką fermę to polecam kontakt do firmy WESSTRON, która jest Polskim producentem wyposażenia dla ferm i hodowli. Warto wejść na ich stronę i zapoznać się z oferta.

  • 2 weeks later...
Posted

Jeśli ktoś zaczyna od podstaw to kompleksowe wyposażenie raczej na razie nie potrzebne, według mnie jeśli ktoś nigdy nie miał nic do czynienia z tego typu hodowlą niech najpierw zacznie od małej ilości i standardowych poideł i karmideł.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...