Jump to content

rolnik1500

Użytkownik
  • Posts

    232
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Everything posted by rolnik1500

  1. Pastucha elektryczbego używamy do odgrodzenia pola od lasu. Jest to jedna prosta linia. Czyli słupki plastikowe białe powbijane w ziemie. Na tych słupkach rozciągnięte są dwie plecionki podłączone pod elektryzator akumulatorowy. Jest to dość długie ogrodzenie bo ma ponat kilometr. Elektryzator jest już oczywiście odłączony ale pozbieranie palików i zwinięcie plecionki to kupa roboty. Czy uważacie, że trzeba całość zdemontować na zimę? Jak mróz działa na plastik palików? Boję się też że dziki jelenie i sarny pozrywają i zniszczą wszystko i na wiosnę jak zasiejemy kukurydzę znowu będzie kupa roboty.
  2. Teraz są dotacje na z zbiorniki między innymi są dodatkowe punkty jezli we wniosku jest też zbiornik na wodę deszczową. 65% do zwrotu od ARiMR warto pomysleć nawet o większym zbiorniku bo takie 5000 litrów robi robotę.
  3. Tak to prawda, ptasia grypa jest od wielu lat problemem. I ten problem zjadliwości wirusa wcale nie ustępuje bo przypadki są cały czas śmiertelne dla stada. Zgadzam się z @Kropaczem, że trzeba po prostu robić co się da. Rozłożenie mat dezynfekcyjnych i podstawowe środki dezynfekcyjne: Virkon lub Rapicid nie kosztują dużo. Podstawowa mata dezynfekcyjna to wydatek kilkudziestu złotych https://hodowlany.pl/wyposazenie-gospodarstwa/higiena-sanitarna/maty-dezynfekcyjne.html Ja mam te Econ, są tanie i co jakiś czas je wymieniam na nowe. Te zapinane na zamek to trzeba sobie darować - wymiana wkładu w takiej macie to katorga, tym bardziej jak była namaczana w preparacie dezynfekcyjnym. Co do skuteczności ma a raczej płynów dezynfekcyjnych ja się nie wypowiadam ale skoro jest na to atest i odpowiedni certyfikat znaczy, że jest ok.
  4. Zapadła u nas decyzja o budowie kurnika do tuczu brojlera. W zasadzie decyzja była podejmowana już wcześniej tylko zebranie dokumentacji długo trwało. Teraz mamy komplet - wszystko co potrzebne by wybudować fermę drobiu - 4 kurniki. Mamy operat środowiskowy i projekt 4 hal inwentarskich o powierzchni 2700 m2 każdy - 20x135m. Rozpoczynamy budowę pierwszego kurnika i będziemy raczej budować to etapowo czyli co roku 1 kurnik ma zostać wybudowany. Tutaj moje pytanie i prośba o wsparcie. Mam doświadczenie z drobiem ale bardziej z nioskami, brojlera tak naprawdę nie hodowałem, ale lekarz weterynarii co mnie obsługuje mówi że brojler jest najłatwiejszy w hodowli. Ale chodzi mi bardziej o dobre rady przy budowie i wyposażeniu inwentarskim. Bo jak dobrze pójdzie w przyszłym tygodniu lejemy fundamenty, a konstrukcja stalowa jest już spawana. Do Końca roku kurnik powinien już stać, a na wiosnę pierwsze wstawienie piskląt.
  5. No ale legowiska dla psów jak się bawić to się bawić. Tutaj są ładne https://fermo.pl/zwierzeta-domowe-i-hobby/artykuly-dla-psow/legowiska-i-maty-dla-psow.html. Czy to taki luksus? Kiedyś wydawało mi się, że karma dla psa to zbędny luksus, a już swoim psiakom od kilku lat nie gotuje.
  6. Jaka cena?
  7. Na takim małym areale i rozumiem ważnym dla Ciebie, to po prostu mechanicznie rękami wyrywaj je regularnie i problem ustanie. Możesz potraktować to randupem w mocnej dawce, ale rozumiem ze to działka rekreacyjna, czyli po co truć siebie i ziemię.
  8. Młynek bez problemu mieli na mąkę już za pierwszym razem. Dociskiem żaren regulujesz jaka ma być wyjściowa ziarnistość zmielonego ziarna. Ustawia się to bardzo łatwo, jednym przekręceniem - ręcznie bez żadnych narzędzi. Jak szczelinę miedzy żarnami ustawiłem na minimum czyli praktycznie jeden kamień tarł od drugi to wychodził pył. Takie mielenie na mąkę razową bo rozumiem ze chcesz taką na swojski chleb to idzie bardzo szybko, taki pojemnik około 3-4kg mąki to trwa może minutę albo dwie.
  9. Ja tez jakiś czas temu byłem w tym momencie że zastanawiałem się, czy warto iść w ten biznes? Zawsze lubiłem swoje kury i hodowlę. Przyszedł moment na pytanie czy warto rozbudowywać kurnik i wstawiać więcej niosek. Z perspektywy czasu mogę spokojnie powiedzieć że warto. Wbrew pozorom największy problem nie stanowią kury, ich oprzątanie i zbieranie jajek tylko ludzie - klienci, którzy są ciężcy. Ale po czasie sprawa się stabilizuje "upierdliwi klienci" odchodzą tzn, delikatnie im się mówi, że nie ma jajek, a zostają Ci fajni mili ludzie, ja im daje dobre jajka a Oni dają mi trochę zrobić. Zawsze się pogada, przytnie jakiś żarcik - jest fanie. Jaki trzeba mieć kurnik i Czy Można Zaadoptować Istniejącą Stodołę lub Starą OboręDla hodowli 1000 kur niosek wg mnie wystarczy 100 m2.mniej więcej 7x15metrów. Ja sam rozebrałem starą ścianę i połączyłem dwa pomieszczenia obórkę i chlewik. Ważne jest to by kurnik być dobrze wentylowany, czyli wentylator i 3 wloty powietrza które ustawiam ręcznie. Istniejące budynki, takie jak stodoły czy stare obory, mogą być zaadaptowane na kurnik i tak było w moim przypadku, ale wymagają odpowiednich modyfikacji. W stodole trzeba zrobić strop lub po prostu sufit koniecznie izolowany i dołożyć odpowiednie oświetlenia - polecam Led-y takie specjalne dla kur żeby można było je ściemniać. Gniazda można kupić albo zrobić samemu - karmienie 1 linia automatyczna i 2 linie pojenia. Dlatego lepiej żeby kurnik był na podstawie prostokąta a nie kwadratu
  10. U mnie gromadzimy wodę z opadów deszczu od wielu lat. Nawet nie chodzi o to że ta woda jest za darmo tylko jest po prostu lepsza. Bo nie ma kamienia i jest bardzo miękka. U nas woda z wodociągu ma dużo kamienia i żelaza. Robisz to bardzo prosto kupujesz łapacz do deszczówki są takie gotowe elementy na rurę od rynny i wprowadzasz to do mauzera. Tylko najlepiej zrobić u góry dodatkowy otwór. Dekiel oryginalny ma odpowietrznik co sprawia, że jak zaleje się do pełna to odpowietrznik się zamknie i nadmiar deszczówki wraca do rynny. Zobacz tutaj https://rabatka.pl/ogrod-i-narzedzia/systemy-nawadniania/akcesoria-do-mauzerow-ibc.html masz krany i wylewki. Można też wymienić korek jeżeli nie masz lub jest bez odpowietrznika. Są też łapacze deszczówki wiele rodzajów.
  11. CAT ma opinie najlepszej i najbardziej wytrzymałej koparki. Warto wg mnie zwrócić uwagę też na Bobcata. Minikoparki ma fajne, wydajne pompy, tanie części zamienne. U nas dużo tego sprzętu widać. U nas ekipy do melioracji mają głównie te większe te 3 tomowe na gumowych gąsienicach
  12. Ja mam taki młynek do mielenia zboża i do robienia własnej mąki https://hodowlany.pl/mlynek-do-mielenia-zboza-na-make-i-pasze-zarnowy-queen-master-750-w.html I bardzo sobie chwale. Wprawdzie jest głównie naw domowe potrzeby żeby zmielić, żyto, pszenice, i inne ziarna i upiec własny chleb. Ma bardzo fajną regulacje grubości mielenia. Wyposażony jest w 2 "kamienie" - stalowe żarna i regulacje przeprowadza się zmieniając szczelinę miedzy nimi. Robiąc mąkę łatwo reguluje sobie grubość mielenia. Jak Ty do paszy potrzebowałbyś grubo zmielone ziarenka to wydajność jest bardzo duża. Im mniejsza szczelina tym drobniejsze rozdrabnianie i szybkość mielenia spada.
  13. Szpaków u nas jest mało, wyjątkowo mało przyleciało i założyło gniazda. Ale drozdów jest masa, te młode stada są gorsze niż szpaki, jeszcze bardziej niszczą plony, mniej zjedzą ale bałaganu pod drzewem jest tyle, że aż szok. Na wczesną czereśnię nie założyliśmy siatki zabezpieczającej i wystarczyło, że raz o 5 rano przyleciały, narobiły hałasu i zniszczyły dosłownie wszystko. Mam dwie stare siatki z zeszłych i już okryłem wiśnie, musze dokupić https://fermo.pl/gospodarstwo/siatki-dla-hodowcow/siatki-przeciw-ptakom.html i dobrać odpowiedni rozmiar. Czy wg Was siatka na szpaki musi okrywać całe drzewko do samej ziemi?
  14. Tak najlepiej jakby ziarno było tylko rozbite, czyli tak jakby rozstrzaśnięte na kilka kawałków. Nie ma co za drobno mielić.
  15. Planuje wygrodzenie części ogrodu. Od lat mamy kury i w tym zakresie jestem skupiony na produkcji jaj ekologicznych, niedawno stanąłem przed wyzwaniem zwiększenia ilości kur niosek w moim pseudo eko gospodarstwie. Kupiłem więcej kur niosek w tym roku bo wzrost liczby ptaków jest bezpośrednio związany z moim celem - chcę oferować więcej jaj ekologicznych na lokalnym rynku – czyli są sąsiedzi i stali kliencie przyjeżdzający . To ambitny plan jak dla mnie ale skoro popyt jest , to wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przemyślanych inwestycji, w tym budowy nowej wolier dla kur. Woliera dla kur – czy jest ważnaWoliera to nie tylko przestrzeń, w której kury mogą bezpiecznie przebywać, ale przede wszystkim miejsce, które zapewnia im odpowiednie warunki do życia, zgodne z zasadami ekologicznego hodowla. Przestronna woliera pozwala ptakom na swobodne poruszanie się, co jest kluczowe dla ich dobrostanu i zdrowia. Większa aktywność fizyczna przekłada się na lepszą kondycję kur i wyższą jakość produkowanych przez nie jaj. Dlatego, planując rozbudowę hodowli, zdecydowałem, że nowa woliera musi być nie tylko funkcjonalna, ale również zbudowana z myślą o najwyższych standardach ekologicznych. Nie ukrywam, że sugerowałem się tym artykułem jaka powinna być dla mnie idealna woliera i jak ją zbudować. Wprawdzie ja typowo dla kur ale pytania i problemy te same. Jak zaprojektować idealną wolierę?Projektowanie wolier dla kur niosek wymaga uwzględnienia kilku spraw. Przede wszystkim, przestrzeń musi być dostatecznie duża, aby zapewnić każdej kury odpowiednią ilość miejsca. Zgodnie z zaleceniami, najlepiej jest przewidzieć co najmniej 1 m² na każdą nioskę, co zapewnia ptakom komfort i przestrzeń do swobodnego poruszania się ale wyjdzie jak wyjdzie.Kolejnym ważnym elementem jest zabezpieczenie wolier przed drapieżnikami oraz zapewnienie ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Użycie odpowiednich materiałów i solidna konstrukcja są ważne. Musi być kurnik by chronić kury przed deszczem i słońcem, a siatka o odpowiednio małych oczkach zapobiegnie dostawaniu się do środka drapieżników. Nie można zapomnieć o zapewnieniu dostępu do świeżej wody i zbilansowanej karmy, co jest niezbędne dla utrzymania zdrowia i wysokiej produktywności kur. Woda powinna być dostępna przez cały czas, a karmniki umieszczone w taki sposób, aby każda kura miała do nich łatwy dostęp. Ale to już raczej kwestia wyposażenia a nie budowy woliery Siatki do budowy mojej woliery – muszą być mocneZnaczenie siatek w konstrukcji wolier dla kur jest najważniejsze. Wybierając siatki na wolierę, zdecydowałem się na materiały wysokiej jakości, które zapewniają nie tylko ochronę przed drapieżnikami – myślę o jastrzębiach których u nas masa. Siatki muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb drobiu, co oznacza odpowiedni rozmiar oczek, aby kury były bezpieczne, a jednocześnie miały dostęp do świeżego powietrza. Dodatkowo, odpowiednio napięta i dobrze zamocowana siatka minimalizuje ryzyko uszkodzeń, co jest kluczowe dla utrzymania trwałości i funkcjonalności wolier na przestrzeni lat. Zainwestowanie w trwałe i niezawodne siatki to inwestycja w spokój i bezpieczeństwo moich kur, a tym samym w stabilność i rozwój mojego gospodarstwa. Czyli na boki siatka metalowa, a na górę siatka polietylenowa sznurkowa. Na pewno wybiorę te siatki: https://hodowlany.pl/akcesoria-dla-hodowcow/woliery-klatki-siatki-ogrodzenia/siatki-do-budowy-wolier.html . Budowa nowej wolier dla kur niosek to znaczący krok w rozwoju mojego gospodarstwa ekologicznego. Jestem przekonany, że inwestycja ta przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci zwiększonej produkcji wysokiej jakości jaj ekologicznych. Dzięki mojemu projektowi i dbałości o szczegóły, moje kury będą mogły cieszyć się zdrowym i bezpiecznym środowiskiem, co bezpośrednio wpłynie na ich dobrostan i produktywność. Cieszę się na myśl o możliwości oferowania jeszcze większej ilości ekologicznych jaj lokalnej społeczności, wspierając tym samym zdrowy styl życia i zrównoważone rolnictwo.
  16. Kargolcia bież ten idealny do ogródka i donic żona tego używa, jest naprawdę dobry i cenę ma dobrą Hydrożel ogrodniczy worki 10kg. 10 kilogramowe worki są wygodne. Generalnie nie ma się co zastanswiać po prostu miesza się proszek z ziemią albo podkładem ogrodniczym i jazda wsypuje się do donic nasadza kwiaty i zrobione. Próbowaliśmy w ogródku na 1 grządce - wymieszaliśmy z ziemią różnice widać od razu, ale jak by tak przeliczyć hydrożel to w dużym ogródku drogawo to wyjdzie.
  17. Rok temu, stanąwszy przed wyzwaniem ochrony moich upraw kukurydzy przed dzikami, zdecydowałem się na zainstalowanie elektrycznego pastucha. Dziś, z z tej perspektywy r bezpośrednich korzyści z tej decyzji, mogę śmiało powiedzieć, że był to wybór trafny. Dziki, będące jednymi z najbardziej zwinnych i przebiegłych szkodników polnych, potrafią wyrządzić znaczne szkody w krótkim czasie. Dzięki zastosowaniu elektrycznego pastucha moje uprawy kukurydzy pozostały nietknięte, co przekłada się na znaczącą różnicę w plonach i redukcję strat. Jest niedziela to torchę napisze na ten temat. Elektryczny pastuch na dziki - do czego służy?Elektryczny pastuch to nie tylko bariera fizyczna, ale przede wszystkim psychologiczna dla dzików próbujących dostać się na pole kukurydzy. Urządzenie to emituje krótkie, bezpieczne dla zwierząt impulsy elektryczne, które odstraszają dziki, nie powodując przy tym szkód dla środowiska czy innych zwierząt. Dzięki tej metodzie, moje uprawy są skutecznie chronione przed inwazją szkodników, co pozwala mi na spokojne czekanie na sezon zbiorów. W związku z pozytywnymi doświadczeniami z ubiegłego roku, już teraz planuję ponowne zainstalowanie pastucha elektrycznego na dziki wokół moich pól kukurydzy tuż po zasiewach. Tym razem mam 2 pola do ogrodzenia znowu kupie elektryzator Chapron bo po prostu się sprawdził Jestem przekonany, że wczesne zabezpieczenie upraw przed dzikami jest kluczowe dla zapewnienia ich optymalnego wzrostu i rozwoju, a także dla uniknięcia potencjalnych strat. Elektryczny pastuch na dziki - wymiary i instalacjaDobór odpowiedniego elektrycznego pastucha zależy od specyfiki terenu oraz wielkości obszaru, który chcemy zabezpieczyć. Na rynku dostępne są różne modele, umożliwiające dostosowanie ogrodzenia do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa. Instalacja pastucha na dzik jest stosunkowo prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie, co jest dodatkowym atutem tej metody ochrony upraw. Generalnie robi się to tak jak ogrodzenie pastwiska dla krów. Korzystając z elektrycznego pastucha, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu jego skuteczności oraz o utrzymaniu odpowiedniego napięcia w linii ogrodzenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza bariera ochronna będzie nieprzerwanie skuteczna przez cały sezon. Dla osób nie wprawionych można kupić gotowe zestawy. Elektryczny pastuch na dziki to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Jako rolnik, który doświadczył na własnej skórze skuteczności tej metody, mogę z pełną odpowiedzialnością polecić ją każdemu, kto zmaga się z problemem dzików niszczących uprawy. Dzięki elektrycznemu pastuchowi, moje pola kukurydzy są bezpieczne, co przekłada się na spokój ducha i zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.
  18. Przystępuje do modernizacji klatek dla królików. To znaczy buduje nowe bo stare to już trudno nazwać klatkami. Chcę Z drewna wybudować taki regał 9 klatek jedna nad drugą. Przód i drzwiczki mają być z siatki z drobnym oczkiem. Całość chcę zrobić raz a dobrze żeby na 10 lat mieć spokój. Deski wiadomo, mam już zebrane. Siatka metalowa z drobnym oczkiem musi być. Siatka metalowa z drobnym oczkiem idealnie nadaje się do budowy klatek dla królikówWiem że wybór odpowiedniego rodzaju siatki jest kluczowy dla zapewnienia optymalnego komfortu i ochrony dla tych małych zwierząt. Poszukiwania najlepszego rozwiązania powinny skupić się na kilku istotnych cechach siatki, takich jak wielkość oczek, materiał, trwałość, łatwość montażu i możliwość adaptacji do różnych warunków i potrzeb hodowlanych. Wielkość oczek siatki jest jednym z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze siatki na klatki dla królików. Oczka powinny być wystarczająco małe, aby zapobiec próbom ucieczki królików oraz uniemożliwić drapieżnikom dostęp do wnętrza klatki. Jednocześnie muszą być na tyle duże, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i umożliwić królikom kontakt z otoczeniem. Materiał, z którego wykonana jest siatka, również ma znaczenie. Siatki metalowe, szczególnie te wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowane, są zalecane ze względu na ich odporność na rdzę i długą żywotność. Materiały te są również trudniejsze do przegryzienia przez króliki, co zwiększa bezpieczeństwo zwierząt. Trwałość siatki jest kolejnym kluczowym czynnikiem. Klatki dla królików są narażone na różne warunki atmosferyczne, dlatego siatka musi być odporna na korozję, zmiany temperatur i inne czynniki zewnętrzne. Siatki metalowe ocynkowane lub wykonane ze stali nierdzewnej oferują dodatkową warstwę ochrony, przedłużając żywotność klatki. Łatwość montażu siatki to kolejny aspekt, który warto rozważyć. Siatki z drobnym oczkiem powinny być łatwe do cięcia i formowania, umożliwiając tworzenie klatek o różnych kształtach i rozmiarach, dopasowanych do indywidualnych potrzeb hodowli. Dodatkowo, niektóre siatki są dostępne z gotowymi elementami mocującymi, co może znacznie ułatwić i przyspieszyć proces budowy klatki. Na koniec, możliwość adaptacji siatki do różnych warunków i potrzeb hodowlanych jest niezbędna. Niezależnie od tego, czy klatka będzie umieszczona wewnątrz, czy na zewnątrz, siatka musi być w stanie chronić króliki przed różnymi zagrożeniami i zapewniać im komfortowe warunki życia. Podsumowując, wybór siatki metalowej z drobnym oczkiem na klatki dla królików wymaga rozważenia wielu czynników, takich jak wielkość oczek, materiał, trwałość, łatwość montażu i adaptacyjność. Odpowiednio dobrana siatka zapewni królikom bezpieczne i komfortowe środowisko, a także ułatwi hodowcom dbanie o ich zwierzęta.
  19. No tak to prawda jeżeli chodzi o kukurydze na ziarno. Ale na kiszonkę jeszcze nie ma takiego mądrego co by sieczkę woził
  20. Powoli zbliża się znowu sezon na siewy kukurydzy. Dzików u nas w tym roku jest mnóstwo. Łąki pobuchtowane jak nigdy. Kukurydzy u nas wygląda że będą siać mniej to tym bardziej jak ja mam mieć 5 hektarów i w okolicy same zboża to przyjdą do mnie. Tym bardziej że mam obok taki stary kanał zarośnięty gdzie lubią siedzieć w krzakach. Rozmawiałam już z Myśliwymi i maja mi ufundować pastuch, trochę tam daleko od zabudowań ale da się podciągnąć zasilanie do elektryzatora.W tym roku dogadałem się że mi zafundują nowy elektryzator. Pastuch elektryczny na dziki - najlepszy modelNa dziki to już się przekonałem musi być mocny elektryzator. Musi kopać i to podstawa . Jak jest impuls elektryczny silny i ma wysokie napięcie to dziki nie podchodzą. Maja podpisaną umowę i dają mi ten pastuch elektryczny na dziki do odstraszania. Używają go na jelenie też i się sprawdza. Nie jest taki drogi 800zł , Pewnie koło łowieckie jak kupuje więcej to mają jeszcze taniej. Mówią ze całą dziką zwierzynę odstrasza. Zobaczymy jak się posieje kukurydze, pierwsze kilka nocy i będzie wiadomo.
  21. Inkubator do jaj to super sprawa i jak ma się swoje lęgi, to jest nie do porównania z kupnymi pisklętami. Bierzesz inkubator wkładasz jaja i masz satysfakcje i przyjemność z doglądania i zaglądania do inkubatora. To jest tak jakbyś chciał porównać jajka swoje i kupne. Jak policzysz ile kosztuje czasu i pieniędzy doglądanie tych kilku kur to na pewno bardziej się opłaca iść do Dino i kupić wytłaczankę jajek. A tak to chodzenie zaglądanie do kurnika, pasze trzeba dać napoić, a to ze kury mają katar itp. Inkubator do jaj - to super sprawaJa żeby inkubować jajka swoich bażantów kupiłem wylęgarkę kilkanaście chyba lat temu dokładnie taki jak ten inkubator do jaj automatyczny tylko że grzałka kwadratowa i kolor inny. Nie trzeba wcale wydawać za niego dużo za 4 stówki można lęgnąć pisklęta samemu. Wtedy jak kupiłem ten inkubator to wylęgłem sobie a potem sąsiadom. Teraz każdy ma swój i sam sobie kluje jajka. Frajda jest większa wycieczka do Warszawy:) emocje też są.
  22. Sianie łubiny wiąże się wbrew pozorom z dużym nakładem na siew. Musisz liczyć 200kg nasion na hektar jeżeli z tego ma coś być, najtańszy jak kupisz po 2000/tone to daje dużą kwotę. Na razie jeszcze chyba nie ma informacji jakie będą dopłaty za jakie rośliny, poczekaj jeszcze chwile i jak dopłaty będą ustalone to posiejesz.
  23. Gniazda dla kur niosek to kluczowy element wyposażenia każdego kurnika, zapewniający ptakom bezpieczne i komfortowe miejsce do znoszenia jaj. Dobre gniazdo powinno być ciepłe, such, czyste i dostępne, co zachęca kury do składania jaj w wyznaczonych miejscach, ułatwiając ich zbieranie oraz utrzymanie porządku. Tradycyjne gniazda wykonuje się z różnych materiałów, takich jak drewno czy słoma, ale coraz większą popularność zyskują alternatywne metody wykorzystujące przedmioty codziennego użytku, np. opony i wiadra, które są tanie, łatwe w adaptacji i ekologiczne. Gniazda dla Kur z OponOpony z samochodów to doskonały materiał na gniazda dla kur niosek. Są trwałe, łatwe do czyszczenia i stanowią doskonałą izolację termiczną. Aby przekształcić starą oponę w gniazdo, wystarczy położyć ją na boku i wypełnić miękkim materiałem, np. słomą lub sianem. Można również umieścić opony w stosy, tworząc kilkupoziomowe gniazda, co jest idealne dla kurników z większą liczbą kur. Opony można umieścić bezpośrednio na ziemi lub na podwyższeniu, co zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią i szkodnikami. Gniazda dla Kur z WiaderPlastikowe wiadra, zwłaszcza te budowalne (ok. 19 litrów), mogą być łatwo przekształcone w praktyczne gniazda. Aby to zrobić, wystarczy pochylić wiadro na boku i wykonać w jego dolnej części otwór, przez który kura może swobodnie wchodzić i wychodzić. Wiadra można łatwo zamocować do ścian kurnika, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń na podłodze oraz ułatwia utrzymanie czystości. Dodatkowo, wiadra są łatwe do wyczyszczenia i dezynfekcji, co pomaga w utrzymaniu higieny w kurniku. Gniazda dla Kur z DonicInnowacyjnym pomysłem na gniazdo dla kur są również duże donice ogrodowe. Donice te, podobnie jak wiadra, oferują zamkniętą przestrzeń, która może dawać kurom poczucie bezpieczeństwa. Aby przystosować donicę, należy położyć ją na boku i, jeśli to konieczne, wykonać większy otwór wejściowy. Wnętrze donicy należy wypełnić miękkim materiałem gniazdowym. Donice mogą być ciekawym i estetycznym dodatkiem do kurnika, szczególnie jeśli chcemy zachować jego rustykalny lub ogrodowy charakter. Tworzenie gniazd dla niosek z opon, wiader i donic to kreatywny i ekonomiczny sposób na wyposażenie kurnika. Takie rozwiązania nie tylko są kosztowo efektywne, ale również przyczyniają się do recyklingu i zrównoważonego rozwoju, dając przedmiotom drugie życie. Ponadto, gniazda te są łatwe w utrzymaniu, co jest kluczowe dla zachowania higieny w kurniku. Zastosowanie takich niestandardowych gniazd może być również interesującym elementem dekoracyjnym, dodającym charakteru całemu pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że bez względu na wy
  24. Pod ziemniaki stosuje się nawozy mineralne w dawce która musi dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych. Popularnymi nawozami stosowanymi pod ziemniaki są nawozy wieloskładnikowe, które zawierają azot (N), fosfor (P) i potas (K), oraz niekiedy inne mikroelementy Jeżeli ziemniaków mamy mało czyli w ogródku to używamy nawozu wieloskładnikowego NPK np. popularnej polifoski lub obornika. Zlecane dawki nawozów pod ziemniaki mogą się różnić w zależności od warunków glebowych, odmiany ziemniaka, regionu uprawy oraz innych czynników. Jednak ogólnie przyjmuje się następujące zalecenia: Azot (N): Ziemniaki wymagają stosunkowo dużej ilości azotu, który sprzyja wzrostowi zielonej części rośliny oraz tworzeniu bulw. Zazwyczaj zaleca się stosowanie około 100-150 kg azotu na hektar. Należy unikać nadmiernego stosowania azotu, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego wzrostu zielonej masy kosztem plonu bulw. Fosfor (P) i potas (K): Ziemniaki potrzebują również fosforu i potasu dla prawidłowego rozwoju korzeni i bulw oraz do zachowania odporności na choroby. Zalecane dawki mogą wynosić około 80-120 kg P2O5 na hektar dla fosforu i 150-200 kg K2O na hektar dla potasu. Mikroelementy: Oprócz azotu, fosforu i potasu, ziemniaki mogą potrzebować również mikroelementów, takich jak magnez, siarka, bor, miedź, cynk i inne. Ich dawki są zazwyczaj mniejsze i mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami dostarczanymi przez specjalistów ds. nawożenia lub na podstawie wyników analizy gleby. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu zaleca się przeprowadzenie analizy gleby, aby określić jej stan odżywczy i dostosować dawki nawozów do potrzeb konkretnego pola uprawnego. Ponadto należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta nawozów oraz lokalnych przepisów dotyczących stosowania nawozów i ochrony środowiska.
  25. Kombajn Vistula i żniwa - aż się łezka oku kręci. Pamiętam te piękne maszyną rolnicze używane do zbioru zbóż i innych roślin uprawnych. Jest to polski kombajn zbożowy produkowany przez firmę ZPC Młynpol z Wąbrzeźna. Kombajn "Vistula" charakteryzuje się solidną konstrukcją oraz wysoką wydajnością zbioru. Posiada szeroki zasięg zbierania, umożliwiający efektywne zbieranie plonów na polach. Jest to maszyna wyposażona w różnorodne funkcje, takie jak system czyszczenia, oddzielanie ziarna od plew, oraz zbiornik na zebrane ziarno. Kombajn "Vistula" jest popularny wśród rolników ze względu na swoją niezawodność i skuteczność w zbiorze plonów. Kombajn Vistula - Kiedy zakończono produkcję? Produkcja kombajnu "Vistula" została zakończona w latach 90. XX wieku. Pomimo tego, że kombajn ten był popularny w Polsce w okresie swojej aktywności, z biegiem czasu przestarzała konstrukcja oraz rozwój nowocześniejszych maszyn rolniczych spowodowały zaprzestanie produkcji "Vistuli". Obecnie na rynku dominują bardziej zaawansowane technologicznie kombajny, które oferują wyższą wydajność i efektywność w zbiorze plonów.
×
×
  • Create New...